Τετάρτη 14 Μαρτίου 2012

ΚΑΟΔ - ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 94-81

Πραγματοποιώντας το καλύτερο φετινό παιχνίδι του από πλευράς επίθεσης, ο ΚΑΟΔ επικράτησε του Ηλυσιακού με94-81 και πρόσφερε χαμόγελα στους φίλους του. ΟΝτράγκαν Τσέρανιτς ήταν καταπληκτικός για τουςΔραμινούς έχοντας 24 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ αποκάλυψη ήταν ο Κώστας Κακαρούδης με 22 πόντους.
Στον Ηλυσιακό η απουσία του Νάνα καλύφθηκε επιθετικά, καθώς έξι παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, όμως οι "κιτρινόμαυροι" ήταν άστοχοι έχοντας 17/51 δίποντα...

Τα πρώτα οχτώ λεπτά του παιχνιδιού κύλησαν ισορροπημένα, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να αναπτύξει μία διαφορά ασφαλείας. Αυτό έγινε στο τελευταίο δίλεπτο της πρώτης περιόδου, όταν οι Χαραλαμπίδης και Κακαρούδηςπέτυχαν από ένα τρίποντο και έκαναν το 21-11 για τους Δραμινούς, οι οποίοι ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο προπορευόμενοι με 25-17.

Οτι έχανε ο Ηλυσιακός κοντά στο καλάθι, το κέρδιζε από την περιφέρεια, καθώς τα τρίποντα των ΚασελάκηΧατζή και Αποστολίδη έφεραν τους φιλοξενούμενους στο -3 (29-26). Οι "πράσινοι" δεν έχασαν όμως τη ψυχραιμία τους και με αιχμή τονΚακαρούδη ανέπτυξαν εκ νέου διψήφιο προβάδισμα (37-27) τέσσερα λεπτά πριν την ανάπαυλα. Η απάντηση δεν άργησε να έρθει από πλευράς Ηλυσιακού και το τρίποντο του Τσιάκου στην εκπνοή του ημιχρόνου διαμόρφωσε το 42-38.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ακολουθούν σε απόσταση αναπνοής τον ΚΑΟΔ, μέχρι τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου (51-45), όμως ένα τρίποντο του πρώην παίκτη τους, Σάκη Καρύδα, έγειρε την πλάστιγγα της ψυχολογίας προς τους Δραμινούς, οι οποίοι στο επόμενο τρίλεπτο έφτασαν τη διαφορά στους 15 (66-51) ξανά με τρίποντο του Καρύδα. Μέχρι το τέλος του δεκαλέτου ωστόσο ο Ηλυσιακόςκατάφερε να περιορίσει κάπως το επιθετικό κρεσέντο των γηπεδούχων και μείωσε σε 72-61.

Με συνεχόμενους πόντους του Κοχαντάρεβιτς οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και πλησίασαν ακόμα περισσότερο στο πρώτο δίλεπτο της τελευταίας περιόδου (74-67), ενώ στη συνέχεια εκμεταλλεύτηκαν τη δυστοκία των γηπεδούχων και ο Κασελάκηςμέιωσε στους τέσσερις (77-73), δίνοντας νέο ενδιαφέρον στον αγώνα, έξι λεπτά πριν το τέλος.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και από αυτό ευνοήθηκε ο Ηλυσιακός, ο οποίος με τρίποντο του Χατζή πλησίασε στους τρεις πόντους (81-78) στο τελευταίο δίλεπτο. Πέντε συνεχόμενοι πόντοι του κορυφαίου του παρκέ Τσέρανιτς στη συνέχεια, ανέβασαν τη διαφορά στους οχτώ και ουσιαστικά η νίκη "κλείδωσε" στη μεριά των γηπεδούχων...

Διαιτητές: Γκούμας - Δεσλής - Τζαφλέρης
Τα δεκάλεπτα: 25-17, 42-38, 72-61, 94-81.
ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Χαντ 7, Καρύδας 12 (3), Χαραλαμπίδης 17 (2), Αθηναίου 2, Ιωακειμίδης, Μισέλ 6, Χούμας, Κιτσούλης, Τσέρανιτς 24, Ζάρας 4, Μπάβτσιτς, Κακαρούδης 22 (1).
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Φλεβαράκης): Σπανός, Ματαλόν, Παπανικολόπουλος 4, Στεφάνοφ 3 (1), Χατζής 13 (2), Αποστολίδης 14 (2), Τόμπσον 12 (2), Κοχαντάρεβιτς 10, Κασελάκης 12 (1), Τσαπρούνης, Γαλιώτος 1, Τσιάκος 12 (1).