Σάββατο 24 Μαρτίου 2012

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α1 ΑΝΔΡΩΝ.

ΚΑΟΔ - ΜΑΡΟΥΣΙ 96-58

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο έκλεισε τις εντός έδρας υποχρεώσεις για την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος (σ.σ. έχει ακόμα ελπίδες εισόδου στην πρώτη οχτάδα) οΚΑΟΔ επικρατώντας άνετα του Αμαρουσίου με 96-58. Η ομάδα του Γιώργου Καλαφατάκη κυριάρχησε ολοκληρωτικά στο παιχνίδι από το πρώτο λεπτό και με κορυφαίους του Τσέρανιτς (13 πόντοι, 10 ριμπάουντ) καιΜπάβτσιτς (17 πόντοι, 7 ριμπάουντ) κατέκτησε ακόμα ένα ροζ φύλλο αγώνα.
Όσο και να πάλευε το Μαρούσι η μονομαχία με τον ΚΑΟΔέμοιαζε άνιση. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν την επαφή τους με το σκορ μέχρι το 6ο λεπτό (15-9), αλλά στη συνέχεια, όπως ήταν φυσιολογικό, ο δείκτης του σκορ μεγάλωνε διαρκώς.

Οι "πράσινοι" είχαν πολυφωνία στην επίθεση και φορτώνοντας διαρκώς παιχνίδι στη ρακέτα, μπόρεσαν από το πρώτο δεκάλεπτο να αποκτήσουν διψήφια διαφορά (23-13) καταδεικνύοντας ευθύς εξαρχής πως δεν πρόκειται να αφήσουν το Μαρούσινα ελπίζει στη νίκη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά μεγάλωσε ακόμα περισσότερο, παρά τις προσπάθειες των Νικολαΐδη και Σακελλαρίου να κρατήσουν την ομάδα τους κοντά στο σκορ. Έτσι, το 48-33 του πρώτου ημιχρόνου δεν άφηνε ελπίδες στους "κιτρινόμαυρους" να διεκδικήσουν τη νίκη, μετατρέποντας το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα σε τυπική διαδικασία.

Οι μηχανές… σταμάτησαν να λειτουργούν για το Μαρούσι στην τρίτη περίοδο, σε αντίθεση με αυτές του ΚΑΟΔ που συνέχισαν να… δουλεύουν σε φουλ ρυθμούς. Οι παίκτες του Γιώργου Καλαφατάκη συνέχισαν να σφυροκοπούν τους αντιπάλους τους μέσα από το καλάθι και εκμεταλλευόμενοι την χαώδη διαφορά στα ριμπάουντ (42 έναντι 17) προηγήθηκαν με 34 πόντους στο 30' (75-41). Τα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα δεν είχαν κανένα ενδιαφέρον, πλέον, με τους Δραμινούς να φτάνουν σε μία εύκολη νίκη με 96-58