Κυριακή 18 Μαρτίου 2012

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α1 ΑΝΔΡΩΝ.

ΠΑΟΚ - ΚΑΟΔ 77-59

Για ακόμα μία φορά ο νόμος της Πυλαίας "μίλησε" και οΠΑΟΚ έφτασε σε μία σημαντική εντός έδρας νίκη επί τουΚΑΟΔ με 77-59. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλουπαρουσιάστηκε αρκετά βελτιωμένη σε σχέση με το ντέρμπι απέναντι στον Άρη και με όπλο την καλή αμυντική λειτουργία δεν δυσκολεύτηκε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα. Ο Δικέφαλος του Βορρά απέκτησε διψήφια διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο, την οποία και διατήρησε μέχρι τέλους με σχετική άνεση. Πρώτος σκόρερ των νικητών αναδείχθηκε οΠαππάς με 20 πόντους, ενώ για τους "πράσινους" ο Μπέναςσημείωσε 14 πόντους.

Οι Θεσσαλονικείς ξεκίνησαν πιο δυνατά το παιχνίδι, προηγήθηκε με 7 πόντους (14-7 στο 7'), αλλά μία μικρή χαλάρωση στο τελευταίο λεπτό της πρώτη περιόδου επέτρεψε στους "πράσινους" να πετύχουν δύο τρίποντα με τον Κιτσούλη και τονΧαντ και να ισοφαρίσουν σε 20-20. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε μέσα από την καλή άμυνα να τρέξει στον αιφνιδιασμό, αλλά τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ δεν του το επέτρεψαν.

Ο ΚΑΟΔ είχε τον πλήρη έλεγχο των αιθέρων και αυτό τον διατηρούσε σε επαφή με το σκορ. Στην άμυνα, όμως, η γρήγορη συμπλήρωση των πέντε ομαδικών φάουλ και τα εύστοχα σουτ του Στίγκερς από μέση απόσταση έδωσαν αέρα πέντε πόντων στους γηπεδούχους (30-25 στο 16', 34-29 στο 18'), με το πρώτο μέρος να βρίσκει τον Δικέφαλο μπροστά στο σκορ με 38-29.

Το νερό είχε μπει στο αυλάκι για τον ΠΑΟΚ. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παίζουν καλή άμυνα, ενώ δεν έδειξε να προβληματίζονται ούτε από την άμυνα ζώνης που εφάρμοσε ο Γιώργος Καλαφατάκης. Οι επιλογές στην επίθεση ήταν -ως επί το πλείστον- σωστές, ο έλεγχος των ριμπάουντ αποκαταστάθηκε και, παρά την προσπάθεια των Δραμινών στην έναρξη της τέταρτης περιόδου να πλησιάσουν στο σκορ, οι "ασπρόμαυροι" έφτασαν στη νίκη με77-59.