Κυριακή 4 Νοεμβρίου 2012

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α΄1 ΑΝΔΡΩΝ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΚΑΟΔ 103-67
Ολυμπιακός - ΚΑΟΔ 103-67
Ανετο απόγευμα πέρασε ο Ολυμπιακός απέναντι στον ΚΑΟΔ, επικρατώντας με 103-67. Ο τεχνικός των "ερυθρολεύκων"Γιώργος Μπαρτζώκας μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής και είδε όλους τους παίκτες του να σκοράρουν σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε νωρίς.
Μέχρι το 6ο λεπτό, ο ΚΑΟΔ κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ, όταν ο Κακαρούδης μείωσε σε 13-8, ωστόσο η συνέχεια ανήκε αποκλειστικά στους πρωταθλητές Ευρώπης και Ελλάδος, οι οποίοι ανέβασαν ρυθμό και με εξαιρετικά νούμερα από τα 6μ.75 έκλεισαν την πρώτη περίοδο προπορευόμενοι με 31-14.
Οι γηπεδούχοι δεν άργησαν να πάρουν προβάδισμα 20 πόντων (39-19 στο 13'). Παρά το ότι ο ΚΑΟΔ κρατούσε μία ισορροπία στα ριμπάουντ με τους Πειραιώτες, ήταν άστοχος και δεν κατάφερε να πλησιάσει καθόλου. Ο Ολυμπιακός αντίθετα ανέπτυξε τη διαφορά και στο ημίχρονο προηγήθηκε με 58-32.
Με τη συμπλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου οι "ερυθρόλευκοι" απλοποίησαν ακόμα περισσότερο τα πράγματα ανεβάζοντας τη διαφορά στους 31 πόντους, ενώ όλοι οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκας σκόραραν μέχρι εκείνο το σημείο.
Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικό, αφού ο Ολυμπιακός ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά, με το τελικό 103-67 να αντικατοπτρίζει απόλυτα την εικόνα των ομάδων.
Διαιτητές: Ταβουλαρέας - Μητσόπουλος - Βαρδάλος.
Τα δεκάλεπτα: 31-14, 58-32, 81-50, 103-67.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάινς 10, Λο 4, Αντιτς 4, Σπανούλης 18 (4), Περπέρογλου 2, Σλούκας 5 (1), Μαυροειδής 12, Γκετσεβίτσιους 11 (1), Πρίντεζης 20 (2), Παπανικολάου 7 (1), Μάντζαρης 6 (2), Κατσίβελης 4 (1).
ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Σλαφτσάκης, Νόουλς 14 (1), Καλαϊτζίδης, Ακεψιμαΐδης, Μπένας 4, Μισέλ 15, Κάρτερ 4, Κακαρούδης 17 (1), Ντέιλ 6 (1), Ζάρας 2, Ιωάννου 2, Πάλμερ 3