Σάββατο 10 Νοεμβρίου 2012

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α΄1 ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΝΔΡΩΝ

KAOΔ - Ικαρος 76-69
Επιστροφή στις νίκες για τον ΚΑΟΔ, ο οποίος ξεπέρασε το εμπόδιο του Ικάρου με 76-69, χάρη στο ξέσπασμα του στο τρίτο δεκάλεπτο (επί μέρους σκορ 28-13), αφού παρά την αντεπίθεση τους, οι Καλλιθεώτες δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω από το να μειώσουν. Πολύ καλή εμφάνιση του Ντέιλ από τους νικητές με 21 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οιΓκίμπσον και Κυρίτσης με 22 και 21 πόντους αντίστοιχα.
Αστοχες παρουσιάστηκαν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του αγώνα, με τον ΚΑΟΔ ωστόσο να είναι καλύτερος και να παίρνει προβάδισμα με 10-4 στα πρώτα έξι λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι όμως στα λεπτά που απέμεναν αντεπιτέθηκαν και με αιχμές τουςΟυάιατ και Γκιμπς κατάφεραν να μειώσουν σε 18-16 στο τέλος πρώτου δεκαλέπτου.

Στη συνέχεια το παιχνίδι ισορρόπησε, τα ποσοστά των δύο ομάδων βελτιώθηκαν και αυτό είχε ως αποτέλεσμα τις συχνές εναλλαγές στο σκορ, με την ανάπαυλα να βρίσκει μπροστά τους γηπεδούχους με 35-33.
Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στον ΚΑΟΔ. Οι παίκτες του Γιώργου Καλαφατάκη ανέβασαν στροφές σε άμυνα και επίθεση και στο 25' βρέθηκαν μπροστά με 46-35, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (61-39). ΟΙκαρος κατάφερε να μειώσει στο τελευταίο λεπτό τη διαφορά με τον Γκίμπσον (63-46) και θα έμπαινε στο τελευταίο δεκάλεπτο με σκοπό να πλησιάσει ακόμα περισσότερο...
Οι Καλλιθέωτες πίεσαν στην άμυνα τους γηπεδούχους και δεν τους επέτρεψαν να σκοράρουν στα πρώτα τέσσερα λεπτά της τελευταίας περιόδου. Με τον Γκίμπσον να πραγματοποιεί πολύ καλό ματς έριξαν τη διαφορά κάτω από τους 10 (65-56) ύστερα από τρίποντο του Αμερικανού στο τελευταίο πεντάλεπτο.
Οι Δραμινοί μπλόκαραν επιθετικα και οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να το εκμεταλλεύονται με αποτέλεσμα να επιστρέψουν για τα καλά στο ματς τρία λεπτά πριν το τέλος, όταν και μείωσαν σε 67-63. Η αντεπίθεση του Ικάρου δεν είχε συνέχεια, αφού ο ΚΑΟΔ κατάφερε να βρει ξανά τον δρόμο προς το καλάθι και να φτάσει τελικά στη νίκη με 76-69.
Διαιτητές: Αναστόπουλος - Καρακατσούνης - Μαγκλογιάννης
Τα δεκάλεπτα: 18-16, 35-33, 63-46, 76-69.
ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Σλαφτσάκης, Νόουλς 3 (1), Καλαϊτζίδης 10 (2), Ακεψιμαΐδης 2, Μπένας, Μισέλ 8, Κάρτερ 6, Κακαρούδης 8, Ντέιλ 21 (3), Ζάρας 5, Ιωάννου 9 (1), Πάλμερ4.
ΙΚΑΡΟΣ (Πρίφτης): Στρναντ, Λαρεντζάκης, Κυρίτσης 21, Βρκιτς 9, Ουάιατ 4, Φαγιέ 4, Γκίμπσον 22 (3), Γιαννακίδης 5 (1), Αγαδάκος 2, Σίμτσακ 2