Κυριακή 25 Νοεμβρίου 2012

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α΄1 ΑΝΔΡΩΝ.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ-ΚΑΟΔ 78-76
Περιστέρι - ΚΑΟΔ 78-76
Σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε ντέρμπι, παρά την εικόνα που είχε στο πρώτο ημίχρονο, το Περιστέρι πήρε σπουδαία εντός έδρας νίκη με 78-76 απέναντι στον ΚΑΟΔ. Οι "πρίγκιπες της δυτικής όχθης" βρέθηκαν πίσω στο σκορ με διψήφιες διαφορές στο πρώτο μέρος, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας στην επανάληψη και χάρη στην ευστοχία τους στις ελεύθερες βολές στο τελευταίο λεπτό πανηγύρισαν μία πανάξια νίκη.
Οι Δραμινοί ξεκίνησαν φουριόζοι την αναμέτρηση και αιφνιδιάζοντας πλήρως τους γηπεδούχους δεν άργησαν να προηγηθούν με διψήφια διαφορά. Η ομάδα του Γιώργου Καλαφατάκη είχε τον πλήρη έλεγχο του ρυθμού στο πρώτο δεκάλεπτο με το +12 (11-23) του 10ου λεπτού να αποτυπώνει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης.
Ό,τι κι αν προσπάθησε το Περιστέρι για να μειώσει το σκορ δεν είναι αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι αδυνατούσαν να"ροκανίσουν" τη διαφορά, κυρίως γιατί η άμυνά τους δεν τους έδινε αυτή τη δυνατότητα (34-47 στο 20').
Στην επανάληψη, οι ρόλοι αντιστράφηκαν πλήρως. Αυτή τη φορά, οι "κυανοκίτρινοι" ήταν εκείνοι που σκόραραν αφειδώς και με επιμέρους σκορ 22-9 στο τρίτο δεκάλεπτο μπόρεσαν να ισοφαρίσουν το παιχνίδι (56-56) δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.
Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην τελευταία περίοδο, με το παιχνίδι να κρίνεται στις ελεύθερες βολές. Εκεί, οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι και ευστοχώντας διαρκώς από τη "γραμμή της φιλανθρωπίας" κέρδισαν με 78-76.
Διαιτητές: Σχινάς - Ταβουλαρέας - Γκούμας.
Τα δεκάλεπτα: 11-23, 34-47, 56-56, 78-76.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Κουστένης): Παπαντωνίου 14 (1), Κομποδιέτας 15 (3), Θορν 2, Κανονίδης 16 (3), Μάντζαρης 11 (3), Ουίλιαμς 4, Χάινς 2, Πέτρουλας 6, Μελισσαράτος, Ψαρόπουλος 8, Λάκκας, Ζούμπος.
ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Νόουλς 22 (1), Καλαϊτζίδης 3, Ακεψιμαϊδης, Μισέλ 6 (10ριμπ.), Κάρτερ 2, Κακαρούδης 12 (2), Ντέιλ 2, Ζάρας 13 (1), Ιωάννου 2, Πάλμερ 14 (2)