ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α΄1 ΑΝΔΡΩΝ

ΚΑΟΔ - Παναθηναϊκός 60-63

ΚΑΟΔ-ΠΑΟ 60-63

«Δια πυρός και σιδήρου» ο Παναθηναϊκός, 63-60 τη Δράμα

Ο Παναθηναϊκός, μετά τη μεγάλη νίκη επί της Ρεάλ Μαδρίτης, λίγο έλλειψε να χάσει στη Δράμα, όπου τελικά επικράτησε του ΚΑΟΔ με το σκορ στο 63-60. Ο κυπελλούχους Ελλάδας πανηγύρισε την 4η νίκη.

Ο Παναθηναϊκός υπέπεσε σε 20 λάθη και έχει 5 εύστοχα τρίποντα σε 25 προσπάθειες, ενώ από την άλλη η ομάδα της Δράμας κατάφερε να κλέψει τη μπάλα 13 φορές. Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Νόουλς έμειναν κοντά στο σκορ, ενώ με τρίποντο του Ντέιλ πήραν το προβάδισμα με 42-41 στο 27'!

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να μάχονται μάταια για μία διαφορά ασφαλείας και 45'' πριν τη λήξη ο Ιωάννου ισοφάρισε σε 59-59. Ο Σχορτσανίτης έδωσε... ανάσα κοντά στο καλάθι, ενώ ο Πάνκο στα 3'' έγραψε το τελικό 63-60 από τη γραμμή των ελευθέρων βολών.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Σταμάτης Μπένας γύρισε τον αριστερό του αστράγαλο στη δεύτερη περίοδο με αποτέλεσμα να αποχωρήσει για τα αποδυτήρια. Στη συνέχεια διεκομίστη σε νοσοκομείο με τις πρώτες εκτιμήσεις να κάνουν λόγο για κάταγμα.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 27-32, 48-47, 60-63.

ΚΑΟΔ (Γιώργος Καλαφατάκης):
 Σλαφτσάκης 2, Νόουλς 13 (1), Καλαϊτζίδης, Ακεψιμαΐδης, Μπένας 2, Μισέλ 6, Κάρτερ 3, Κακαρούδης 16, Ντέιλ 6 (2), Ζάρας, Ιωάννου 3, Πάλμερ 9 (11ριμπ., 6κλ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αργύρης Πεδουλάκης):
 Σχορτσανίτης 12 (6 ριμπάουντ), Μπράμος 5 (2), Πάνκο 10, Ματσιούλις 9 (1), Διαμαντάκος, Λάσμε 2, Διαμαντίδης 17 (3), Κίτσεν 4, Ξανθόπουλος 2, Γιαννόπουλος, Χαραλαμπόπουλος, Σκορδίλης 2.