Σάββατο 26 Νοεμβρίου 2011

Δεν τα κατάφερε ο ΚΑΟΔ!

Την ήττα γνώρισε ο ΚΑΟΔ εκτός έδρας από τον Ίκαρο Καλλιθέας με 79-68.

Η κυριαρχία στους «αιθέρες» (39 ριμπάουντ έναντι 26) και η ευστοχία έξω από τα 6.75 (7/15 τρίποντα και 47%) έγειραν τη «ζυγαριά» υπέρ των γηπεδούχων.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Άρον Μπέινς με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ. Πολύ καλός και ο Ράβερν Τζόνσον με 18 πόντους, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε για ακόμη ένα παιχνίδι τους, ο Κώστας Χαραλαμπίδης με 26 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Το ματς

Ντέρμπι στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ, με τον ΚΑΟΔ να κρατάει ένα ελαφρύ προβάδισμα, παίρνοντας ακόμη και διαφορά 5 πόντων (8-13, 10-15 και 12-17), αλλά να τη χάνει με τη λήξη της πρώτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι με μπροστάρη τον Μπέινς έκαναν επιμέρους 8-2 μέσα σε ένα λεπτό και πήραν κεφάλι στο σκορ με 23-21.

Η μάχη συνεχίστηκε με αμείωτο ρυθμό και στη συνέχεια, με τον Χαραλαμπίδη να καθοδηγεί τις επιθέσεις των νεοφώτιστων και με δίποντο να δίνει ξανά το προβάδισμα με 33-34 στον ΚΑΟΔ, με το οποίο ολοκληρώθηκε και το ημίχρονο.

Ο ΚΑΟΔ μπήκε δυναμικά με την επανέναρξη του αγώνα και με δίποντο του Μισέλ έκανε το 33-36. Ωστόσο, κάπου εκεί αφυπνίστηκε ο Ίκαρος, ο οποίος έκανε σερί 9-0 (42-36) και πήρε τα ηνία στο σκορ. Ο σύλλογος της Καλλιθέας έτρεξε επιμέρους 24-10 στην τρίτη περίοδο και πήρε διαφορά δεκατριών πόντων (57-44) με τέσσερις εύστοχες βολές του Τζόνσον. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έσφιξε την άμυνά της και κατάφερε να εκνευρίσει τον αντίπαλό της, ο οποίος δέχθηκε και τεχνική ποινή με το τέλος του δεκαλέπτου.

Ο ΚΑΟΔ έχασε πλήρως τον έλεγχο του αγώνα και δεν κατάφερε να επιστρέψει ξανά στη διεκδίκηση της νίκης, με τους γηπεδούχους να παίρνουν ακόμη και διαφορά 16 πόντων (60-44 και 66-50) στην τέταρτη περίοδο, για να έρθει το τελικό 79-68.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 33-34, 57-44, 79-68.

Ίκαρος Καλλιθέας (Λυκογιάννης): Κινγκ 2, Κουμπούρας 14 (2 τρ. 6 ασ.), Καράμπουλας 4, Πολυτάρχου 2, Τσιάρας 4, Λαρεντζάκης, Τζιάλλας, Παπαργυρόπουλος 3 (1), Αγαδάκος 4, Μπέινς 20 (11 ριμπ.), Τζόνσον 18 (2), Λιούμπισιτς 8 (2).

ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Σάντερς 2, Καρύδας, Χαραλαμπίδης 26 (3 τρ, 3 ασ.), Αθηναίου 12 (2), Μισέλ 4, Xούμας, Κιτσούλης 15 (7 ριμπ.), Τσέρανιτς 7, Ζάρας, Φλάουερς 2, Μπένας, Γκόινς.

Πηγή: sport-fm.gr