Κυριακή 8 Δεκεμβρίου 2013

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α΄1 ΑΝΔΡΩΝ.

ΚΑΟΔ- ΡΕΘΥΜΝΟ 83-82

Διατήρησε τη ψυχραιμία του

Έχοντας σε μεγάλη ημέρα τους Μπράουν, Μάρκοβιτς και Τζόουνς ο ΚΑΟΔ πήρε μια σπουδαία εντός έδρας νίκη με 83-82 κόντρα στο Ρέθυμνο το οποίο δεν μπόρεσε να συνεχίσει τις καλές του εμφανίσεις. Ο αγώνας ήταν ντέρμπι από το ξεκινήμα με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στην πρωτοκαθεδρία του σκορ και να μην μπορούν να χτίσουν μια διαφορά ασφαλείας που θα της έδινε τη νίκη. Πολύ καλή εμφάνιση παρά την ήττα έκανε και ο Νταμίρ Λάτοβιτς ο οποίος πέτυχε ντάμπλ νταμπλ (10 πόντους-10 ριμπάουντ).Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Δραμίνοι με τρίποντο του Μάρκοβιτς πήραν το προβάδισμα 13-9 στο 8΄. Στη συνέχεια το Ρέθυμνο όμως ισοφάρισε (13-13) χάρης σε δυο ελεύθερες βολές του Κένι Γκάμπριελ. Ο αγώνας συνεχίστηκε να είναι ντέρμπι και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους Κρητικούς με τρίποντη "βόμβα" του Κουάμε Αλεξάντερ να πηγαίνουν τη διαφορά στο +6(22-28) έξι λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Στην επανάληψη όμως οι Δραμινοί έχοντας ως πρώτα βιολιά τους Τζόουνς και Μάρκοβιτς ανέτρεψαν τη διαφορά και πήραν το προβάδισμα (60-58) με κάρφωμα του Σέρβου φόργουορντ στο 29΄. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο τίτλος "ντέρμπι"επιβεβαιώθηκε πλήρως με τον ΚΑΟΔ να έχει το προβάδισμα αλλά τους παίκτες του Θανάση Γιαπλέ να βρίσκουν τις λύσεις για μένουν ζωντανοί στο παιχνίδι ωστόσο ήταν άστοχοι έξω από τη γραμμή των 6μ75 έχοντας 7/21 γνωρίζοντας μια ακόμη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.

TA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:18-17, 42-43,61-60, 83-82
ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς):Σλαφτσάκης, Τσόβιτς, Τζόουνς 19 (2), Μπράουν 17, Βον 4, Μάρκοβιτς 18(4), Σπυριδωνίδης 5(1), Μπάβτσιτς 13, Ζάρας 5, Μπένας 2,

Ρέθυμνο (Γιαπλές):Χαρτ 9(1), Καλλινικίδης , Κουμπούρας 4, Αγγελόπουλος 6, Ράιτ 19(4), Καλαμπόκης 6(2), Λάτοβιτς 10(1τριπ. 10 ριμπ.), Αλεξάντερ 4(1),Αρμπέτ 10(2), Γκάμπριελ 14