ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α΄1 ΑΝΔΡΩΝ.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ- ΚΑΟΔ 62-64
Μεγάλη ανατροπή και θρίαμβος στην Πάτρα (62-64)!
apollon-kaod-jones
Ο ΚΑΟΔ έκανε τη μεγάλη ανατροπή στην τέταρτη περίοδο και θριάμβευσε στην Πάτρα επί του Απόλλωνα με 62-64. Με πρωταγωνιστές τους Τζόουνς (φωτό) και Μπάβτσιτς αλλά κυρίως την άμυνά τους οι Δραμινοί… υπνώτισαν τους Αχαιούς στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα και δείχνοντας μεγάλα ψυχικά αποθέματα πήραν μία υπερπολύτιμη νίκη.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (12-11) ο Απόλλων «πάτησε γκάζι» και προηγήθηκε 31-21, με τον Μπολντς να φτάνει τους 13 πόντους. Το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους στο +8 (31-23) και τους φιλοξενούμενους να μετρούν 7/29 σουτ και 7 λάθη.

Ο Σλαφτσάκης έδωσε λύσεις και ο ΚΑΟΔ μείωσε σε 36-33 με τον Μπολντς να φτάνει τα 3 φάουλ. Όμως ο Απόλλων βρήκε λύσεις και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο 52-40.

Ο ΚΑΟΔ εξαπέλυσε τη μεγάλη αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο και με επιμέρους 2-15 πέρασε με 54-55! Το ματς έγινε γκραν γκινιόλ. Οι Δραμινοί έφτασαν στο 56-59 αλλά ο Απόλλων ξαναπέρασε (60-59). Ο Μάρκοβιτς με τρίποντο και ο Μπράουν με μία βολές έγραψαν το 60-64 και ο Ντάνιελ με κάρφωμα μείωσε σε 62-64. Ο Τζόουνς έκανε λάθος, όμως Μπολντς και Αργυρόπουλος αστόχησαν και ο ΚΑΟΔ έφυγε από την Περιβόλα πανηγυρίζοντας.

Τα δεκάλεπτα: 12-11, 31-23, 52-40, 62-64.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Χιλ 6 (0/5τρ.), Αργυρόπουλος 8, Τέιλορ 11 (), Ντάνιελ 17 (10ρ.), Λιανός, Οικονομόπουλος, Πελεκούδας, Νιφόρας 2, Ζαφείρης, Τρεπάλοβατς 1, Χοτ, Μπολντς 17 (6ρ., 5ασ.).

ΚΑΟΔ: Σλαφτσάκης 9 (8ρ.), Τσόβιτς 3, Τζόουνς 15, Μπράουν 9 (1), Βον 4, Μάρκοβιτς 10 (1τρ., 8ρ.), Σπυριδωνίδης, Μπάβτσιτς 14 (12ρ.), Ζάρας, Μπένας.