Κυριακή 1 Δεκεμβρίου 2013

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α΄1 ΑΝΔΡΩΝ.

ΠΑΟΚ-ΚΑΟΔ 82-65

Με υπογραφή Κούπερ

Με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο και ηγέτη τον Ντι Τζέι Κούπερ ο ΠΑΟΚ επικράτησε (82-65) του ΚΑΟΔ στην Πυλαία.

Ουσιαστικά, όλα κρίθηκαν στην τρίτη περίοδο μετά το 40-41 του πρώτου ημιχρόνου, όπου οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Εκεί, ο «δικέφαλος» «έτρεξε» ένα σερί 20-8 και ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη.

Με τον Κούπερ (είχε μόλις 6 πόντους στο πρώτο 20λεπτο και τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους και 6 ασίστ!), τον Μπόγρη και τον Χαραλαμπίδη να δίνουν λύσεις ο ΠΑΟΚ έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +11 (60-49) και στο τέταρτο 10λεπτο απλώς διατήρησε μια απόσταση ασφαλείας (66-51) από τους Δραμινούς που έκαναν φιλότιμη προσπάθεια, αλλά δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν στο ματς, καθώς οι προσπάθειες των Βον, Ζάρα και Μπράουν δεν έφταναν με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να πετύχει την τέταρτη νίκη του σε ισάριθμα ματς στην Πυλαία…

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 40-41, 60-49, 82-65.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 7, Κούπερ 19 (3), Χαραλαμπίδης 14(3), Τσόχλας 3(1), Βουτσίσεβιτς, Τσαιρέλης 8, Δέδας 5(1), Μαργαρίτης 6, Καλλές 2, Μπόγρης 10, Κασελάκης  7(1), Κόνιαρης 1.
ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 8, Τσόβιτς, Τζόουνς 5, Μπράουν 12(1), Βον 18, Μάρκοβιτς 4, Σπυριδωνίδης , Μπάβτσιτς 3(1), Ζάρας 13(1), Μπένας 2.