Τρίτη 30 Απριλίου 2013

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α΄1 ΑΝΔΡΩΝ

Ηλυσιακός - ΚΑΟΔ 74-76Ηλυσιακός - ΚΑΟΔ 74-76
Ακόμα πιο δύσκολο γίνεται το έργο του Ηλυσιακού για την παραμονή του στην Α1, μετά την εντός έδρας ήττα με 76-74 από τονΚΑΟΔ. Η ομάδα των Ιλισίων δεν κατάφερε να πάρει την πολυπόθητη νίκη σε ένα σκληρό παιχνίδι, που ουσιαστικά κρίθηκε στην τελευταία περίοδο. Ο ΚΑΟΔ μπορεί να μην είχε ισχυρό βαθμολογικό κίνητρο, όμως δεν σημαίνει ότι κατέβηκε στην Αθήνα για να είναι αδιάφορος. Η ομάδα της Δράμας κατάφερε στο τελευταίο δεκάλεπτο να εκμεταλλευτεί τα κενά του Ηλυσιακού και να πάρει τη νίκη.
Το άγχος ήταν φανερό στους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, αφού η ιδέα  της παραμονής έκανε τα πόδια πιο... βαριά. Ο ΚΑΟΔ προηγήθηκε στα πρώτα λεπτά του αγώνα, όμως ο Ηλυσιακός βρήκε τις... ανάσες του και την ψυχραιμία του και ισοφάρισε το ματς σε 10-10 αρχικά, ενώ το δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 16-16.
Στη δεύτερη περίοδο, οι παίκτες του Ζευγώλη ένιωσαν πιο σίγουροι και πήραν διαφορά στο σκορ, αν και οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να παραμείνουν κοντά στο σκορ. Το ίδιο σκηνικό διατηρήθηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν και ο Ηλυσιακόςπήρε διαφορά 11 πόντων (55-44).
Η τέταρτη περίοδος όμως, δεν ήταν το ίδιο καλή για τους "κιτρινόμαυρους", καθώς ο Ρόου με δύο τρίποντα ισοφάρισε το ματς (64-64) και το ματς έγινε και πάλι ντέρμπι. Ένα τρίποντο του Νόουλς που έφερε τον ΚΑΟΔ μπροστά στο σκορ με 71-68 "έκοψε" τα φτερά των γηπεδούχων, οι οποίοι έδειχναν να χάνουν την ψυχραιμία τους. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 75-70, οΧατζής με 4/4 βολές έκανε το 74-75, όμως ένα επιθετικό ριμπάουντ του Ιωάννου και 1/2 βολές του Ρόου "έγραψαν" το τελικό σκορ.
Τα δεκάλεπτα: 16-16, 43-37, 60-55, 74-76.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Ζευγώλης): Καυκής 4, Αράπης 3 (1), Αναγκόνιε 10, Αποστολίδης 5, Χατζής 12 (1), Σπανός 4, Δορκοφίκης 11, Μόρισον 10, Μάρας 4, Παραγυιός 2, Στόγκλιν 9 (1).
ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης, Νόουλς 9 (1), Καλαϊτζίδης 7, Μισέλ 7, Μπάβτσιτς 5, Κακαρούδης 5 (1), Ζάρας 7 (1), Ιωάννου 8, Πάλμερ 2, Ρόου 14 (3), Ράντοβιτς 12 (1).