Κυριακή 21 Απριλίου 2013

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α΄1 ΑΝΔΡΩΝ.

ΚΑΟΔ-ΑΓΟΡ 84-80

Σώθηκε και μαθηματικά ο ΚΑΟΔ

Ο ΚΑΟΔ εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή του στην κατηγορία κερδίζοντας εντός έδρας το Ρέθυμνο με 84-80. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο στηριζόμενοι στον εκπληκτικό Μπάβτσιτς, ο οποίος ήταν καταπληκτικός. Μετά το αρχικό 2-6 με το οποίο προηγήθηκαν οι «κυανόλευκοι» η ομάδα του Νέναντ Μάρκοβιτς έτρεξε σερί 9-0 για να προηγηθεί 11-6 στο 3’.Το Ρέθυμνο ισοφάρισε σε 19-19 στο 8’, όμως στη συνέχεια ο ΚΑΟΔ ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (33-22 στο 12’) με τον Μπάβτσιτς να είναι ασταμάτητος. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το ταμπλό να γράφει 49-40 και τον Βόσνιοι πάουερ φόργουορντ να έχει ήδη σημειώσει 22 πόντους. Οι Κρητικοί με ηγέτη τον Κόμματο αντέδρασαν στην τρίτη περίοδο και με σερί 0-10 προηγήθηκαν με 58-60 στο 29', αλλά οι γηπεδούχοι έτρεξαν δικό τους σερί 10-0, για να κλείσουν το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 68-60. Στην τελευταία περίοδο παρά την πίεση απο το Ρέθυμνο έφτασαν στη νίκη.
Τα δεκάλεπτα: 26-22, 49-40, 68-60, 84-80.
ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης, Νόουλς 15 (4), Ακεψιμαΐδης 2, Μπενάς, Μισέλ 4, Μπάβτσιτς 33 (2), Ζάρας 7, Ιωάννου 2, Πάλμερ 12 (1), Ρόου 9 (1), Ράντοβιτς.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Γιαπλές): Χορν 8 (2), Καλλινικίδης, Προύιτ 5 (1), Αγγελόπουλος 7, Τσόχλας 2, Ντούβνιακ 6, Κόμματος 17 (3), Κάρτερ 15 (1), Λάτοβιτς 2, Πέτγουεϊ 18 (2), Σιζόπουλος.