Τετάρτη 8 Οκτωβρίου 2014

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ ΑΝΔΡΩΝ.

ΠΑΟΚ-ΚΑΟΔ 88-63

Το πρώτο επίσημο ματς του ΠΑΟΚ είχε θετική κατάληξη... Ο "Δικέφαλος" για την προημελική φάση του Κυπέλλου κέρδισε τον ΚΑΟΔ στο "Παλατάκι" με σκορ 88-63 κάνοντας μια πολύ καλή εμφάνιση και παίζοντας όμορφο μπάσκετ.Ετσι οι "ασπρόμαυροι" πήραν το εισιτήριο για την ημιτελική φάση του θεσμού και οι οπαδοί με συνθήματα ζητούσαν την κατάκτηση του τροπαίου!

Καλή άμυνα για τον ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα

To ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι νευρικές και αρκετά άστοχες (3-0 ο ΠΑΟΚ στο 3'). Ο Βον διαμόρφωσε το 9-3 και ο Σαλούστρος το 12-3 στο 6'. Ο "Δικέφαλος" έπαιζε καλή άμυνα, ο ΚΑΟΔ δεν έβρισκε λύσεις στην επίθεση και ο Χαραλαμπίδης "έγραψε" το 14-3. Στη συνέχεια οι Δραμινοί μείωσαν σε 17-10 (στο 9΄) και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 19-12.
Με ένα σερί 8-0 στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, ο ΠΑΟΚ πήρε διαφορά 13 πόντων (27-14). Οι φιλοξενούμενοι "ψαλίδισαν" την διαφορά (28-20 στο 14') αλλά ο ΠΑΟΚ και πάλι ξέφυγε (32-20). Ο Σαλούστρος (πολύ καλός) "έγραψε το 38-24 (στο 18') και στο ημίχρονο ο "Δικέφαλος" κέρδιζε με 44-28.

"Τελείωσε" με την υπόθεση νίκη στο τρίτο δεκάλεπτο

Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου ο Βον έκανε το 49-31 και ο Κάρτερ έδωσε ένα +20 στον ΠΑΟΚ (51-31 στο 22'). Στο 24' το σκορ ήταν 58-35 ενώ στο 26' έγινε το 64-38. Ο ΚΑΟΔ δεν φαινόταν ικανός να "αντιδράσει" (66-45 στο 28') και ο ΠΑΟΚ (πολύ καλό μπάσκετ στο τρίτο δεκάλεπτο) στο 30' νικούσε με 68-49.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και δεν έδειχνε πως μπορούσε να αλλάξει κάτι (62-51 και 76-53 στο 35'). Στο 38' ο ΠΑΟΚ ήταν στο +23 (82-59) και το ματς έληξε με 88-63
Τα δεκάλεπτα: 19-12, 44-28, 68-49, 88-63.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 4, Λιάπης 7 (2), Χαραλαμπίδης 8, Κάρτερ 17 (3), Κακαρούδης 5 (1), Τσόχλας 2, Δέδας 8 (2), Μαργαρίτης 4, Κώττας, Οντουμ 10 (1), Σαλούστρος 10 (1), Βον 13.
ΚΑΟΔ (Μέξας): Σλαφτσάκης 3, Βασόγεβιτς 3, Τζόνσον 10, Γεωργάκης 9, Ατκινς 8, Οντομ 3, Σπυριδωνίδης 6 (1), Μίσελ 8, Ζάρας 5 (1), Λόου 7, Χρυσικόπουλος 1.