Κυριακή 19 Οκτωβρίου 2014

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α΄1 ΑΝΔΡΩΝ.

Με ψηλούς και έδρα ο ΑΓΟΡ, 72-66 τον ΚΑΟΔ
Ο ΑΓΟΡ έστω και δύσκολα κέρδισε δίκαια στην έδρα του στην Κρήτη με 72-66 τον μαχητικό ΚΑΟΔ που όμως έχει πρόβλημα στο σκορ. Το Ρέθυμνο στηρίχθηκε στους ψηλούς του Σάφτενααρ και Φαγέ και ενώ είχε μικρές διαφορές ασφαλείας ο ΚΑΟΔ πάλευε με την άμυνα αλλά δεν είχε άνετο σκορ
Ο ΚΑΟΔ ξεκίνησε καλά με την άμυνα βασικά και  είχε τον έλεγχο του αγώνα σε ένα ποιοτικά πολύ μέτριο πρώτο δεκάλεπτο (9-11). Στην συνέχεια ο ΑΓΟΡ έκανε με τον Σάφτενααρ απο 22-26 σε 34-27 με ένα 12-1 και έκλεισε μπροστά το ημίχρονο. Ομως ο ΚΑΟΔ μαχητικός γύρισε από 52-41 σε 60-57 στο 36' κλείνοντας με την άμυνα πάλι το ματς.
Ο ΑΓΟΡ έκανε το 64-57 στο 38'  και ο Φαγέ σφράγισε στην νίκη στο 39' για τους Κρητικούς.
Δεκάλεπτα: 9-11,35-29,52-41,72-66
ΑΓΟΡ(Σκουρτόπουλος):Σίμπσον 13,Σχίζας 2,Κουμπούρας 4Σάφτενααρ 11(5/10δ), Κούνσιλ 4,Αλεν 9,Καλαμπόκης 6,Φαγέ 19(11ρ), Σίννης,Χιλάρης, Κράβιτς 4,
ΚΑΟΔ(Μέξας): Σφαλτσάκης 5,Τζόνσον 7,Γεωργάκης 2,Ατκινς 16,Οντομ 4,Σπυριδωνίης 2,Μισέλ 1,Ζάρας 12,Λόε 13,Χρυσικόπουλος 4