Σάββατο 25 Ιανουαρίου 2014

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α΄1 ΑΝΔΡΩΝ.

ΚΑΟΔ-Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ 76-77

Δια χειρός Τσαλδάρη

Με τρίποντο του Δημήτρη Τσαλδάρη στην εκπνοή της παράτασης η Νέα Κηφισιά πήρε σπουδαία νίκη με 77-76 κόντρα στον ΚΑΟΔ που έλεγχε καθόλη τη διάρκεια του έξτρα πενταλέπτου το ρυθμό της αναμέτρησης. Μάλιστα οι Δραμινοί με δίποντο του Ζάρα λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος θα μπορούσαν να πάρουν τη νίκη ωστόσο ο Τσαλδάρης είχε διαφορετική άποψη δίνοντας τελικά τη νίκη στους νεοφώτιστους.

Η ομάδα της Νέας Κηφισιάς ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα και πήρε προβάδισμα στο σκορ από το πρώτο λεπτό. Μάλιστα οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου με μια βολή του Κρόκερ έκαναν το 10-16 δεκαπέντε δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου. Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο αφού με τρίποντη «βόμβα» του Κομποδιέτα η Νέα Κηφισιά έκανε το 22-13 στο 12΄. Οι Δραμινοί ωστόσο βελτιώνοντας την άμυνα τους ισοφάρισαν (28-28 στο 19΄). Στην επανάληψη ο Αμερικάνος γκαρντ ξαναχτύπησε και με ένα ακόμα τρίποντο 43-40 στο 25΄. Όμως αυτό που έμελε να ανεβάσει ακόμα περισσότερο τη διάφορα για τον ΚΑΟΔ ήταν το επιμέρους σερί 5-0 που έκανε η ομάδα της Δράμας με τη διαφορά να πηγαίνει στο +8 (58-50 με μια βολή του Τζόουνς στο 35΄).

Στα τελευταία ωστόσο λεπτά του αγώνα πήρε το «όπλο» του ο Νίκος Λιακόπουλος που με πέντε πόντους ισοφάρισε (71-71 στα 30΄΄ πριν το φινάλε του αγώνα) στέλνοντας τον αγώνα στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης. Έκει οι παίκτες του Νέναντ Μάρκοβιτς θα μπορούσαν να είχαν πάρει τη νίκη αφού ο Θοδωρής Ζάρας έκανε το 76-74 ωστόσο υπολογίζαν χωρίς τον «ξενοδόχο» και συγκεκριμένα τον Δημήτρη Τσαλδάρη που μετά από άστοχο σουτ τριών πόντων του Μιχάλη Κακιούζη πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και πυροβόλησε από τη γραμμή των 6μ75 δίνοντας τελικά τη νίκη στην ομάδα του.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-16, 32-33, 48-45, 71-71 (κ.α), 76-77 (α παρ)
ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 13 (1), Τζόουνς 19 (2), Στίγκερς 8(2), Μπράουν 9, Βον 7, Μάρκοβιτς 2, Σπυριδωνίδης 2, Μπάβτσιτς 5, Ζάρας 11
ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ(Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς 2, Λιακόπουλος 11(1), Κρόκερ 16 (2), Κομποδιέτας 3(1), Σιούτης , Γκάρετ 8, Γούντς 7, Τσαλδάρης 20 (5), Αντεγκμπόγιε 3(1), Κακιούζης 2, Μπάρλος 5