ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α΄1 ΑΝΔΡΩΝ.

kaod-trikala1000
Ο ΒΟΝ ΚΑΡΦΩΝΕΙ ΘΕΑΜΑΤΙΚΑ

ΚΑΟΔ - Τρίκαλα 83-70

Ο ΚΑΟΔ συνεχίζει την εξαιρετική πορεία του στο πρωτάθλημα και κερδίζοντας τα Τρίκαλα με 83-70 πέτυχε την 7η νίκη του σε 13 ματς, ολοκληρώνοντας ιδανικά τον πρώτο γύρο.

Οι Δραμινοί ευτύχησαν να δουν τον Αμερικανό Βον να κάνει την καλύτερη φετινή εμφάνισή του και να «σκεπάζει τα καλάθια» με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ. Πήραν σκορ και από τους Τζόουνς, Μπράουν (παρά τα 3/10 τρίποντα του τελευταίου) και έκαναν εξαιρετική τέταρτη περίοδο, όπου σημείωσαν 30 πόντους, φτάνοντας τελικά άνετα στη νίκη.

Αυτό το διάστημα ήταν και το καθοριστικό για τον ΚΑΟΔ. Προηγουμένως τα Τρίκαλα έβρισκαν τον τρόπο να μένουν κοντά σρτο σκορ (20-15 στο 10', 36-31 στο ημίχρονο και 53-50 στο 30'). Οι γηπεδούχοι ξέσπασαν στο τελευταίο δεκάλεπτο και τελείωσαν το ματς με 20/33 δίποντα, στοιχείο «κλειδί» για την επικράτησή τους.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 36-31, 53-50, 83-70.

ΚΑΟΔ: Σλαφτσάκης , Τζόουνς 15. Στίγκερς 2, Μπράουν 15, Βον 20, Μάρκοβιτς 10, Σπυριδωνίδης 9, Μπάβτσιτς, Ζάρας 12, Μπενάς.

ΤΡΙΚΑΛΑ: Εβανς 26, Γιούινγκ 9, Γιαννακίδης 3, Πέτροβιτς 2, Λεκάκηςε, Γκρέιντζερ 21, Δεληγιάννης 4, Φούντας, Νικολόπουλος 3, Γεωργάκης, Μουτακαμπίρ 2.