Σάββατο 18 Ιανουαρίου 2014

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α΄1 ΑΝΔΡΩΝ.

ΑΡΗΣ- ΚΑΟΔ 77-59

Η πίεση για την νίκη επηρέασε τον Άρη τουλάχιστον στο ξεκίνημα του αγώνα, με τον ΚΑΟΔ να παίρνει το προβάδισμα χάρη στις επιθετικές ενέργειες του Τζόουνς και να προηγείται με 5-8. Οι «κίτρινοι» προσωρινά ανέκαμψαν και προηγήθηκαν με 9-8 αλλά και πάλι η ομάδα της Δράμας πήρε τα ηνία στο σκορ κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +4 (14-18). Στην δεύτερη περίοδο ο Άρης κατάφερε να παίξει καλή άμυνα, εγκλωβίζοντας τον Τζόουνς, με τον ΚΑΟΔ να μην έχει άλλες λύσεις στην επίθεση. Με ένα 8-2 ο Άρης προηγήθηκε με 22-20 και η διαφορά άρχισε να… ανοίγει με τους «κίτρινους» να ξεφεύγουν με 34-25 στο 19ο λεπτό. Στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Μίλαν Μίνιτς κυριάρχησαν το παρκέ. Η σκληρή άμυνα εκνεύρισε τον Τζόουνς ο οποίος σε μία φάση, χτύπησε τον Βεζένκοφ αλλά γλίτωσε την αποβολή αλλά στην συνέχεια δέχθηκε δύο τεχνικές ποινές. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα ο ΚΑΟΔ να μείνει χωρίς τον ηγέτη του, την ώρα που ο Άρης έκανε ένα σερί 15-0 για να μετατρέψει το 40-31 σε 55-41 στο 28ο λεπτό και κάπου εκεί τελείωσε η υπόθεση νίκη. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΚΑΟΔ μείωσε σε 70-55 αλλά μέχρι εκεί, μιας και ο Άρης αμέσως αντέδρασε και έφτασε στο τελικό 77-59. Τα δεκάλεπτα: 14-18, 34-25, 58-38, 77-59.
 Άρης (Μίνιτς): Μποχωρίδης 9 (2), Χαντ, Πελεκάνος 13, Τσακαλέρης 11, Ασημακόπουλος 4, Πουλιανίτης,Χαρίσης 10 (10ρ.), Λαρεντζάκης, Βεζένκοφ 9 (2), Μούρτος 9 (2), Αθηναίου 12, Μήτογλου. ΚΑΟ Δράμας (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 8 (10, Τζόουνς 19 (2), Στίγγερς 7 (1), Μπράουν 9 (1), Βον, Μάρκοβιτς, Σπυριδωνίδης,Μπάβτσιτς, Ζάρας 3, Μπένας 11, Χρυσικόπουλος, Κολοβής 2.