Κυριακή 29 Ιανουαρίου 2012

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α1 ΑΝΔΡΩΝ.

ΚΑΟΔ - ΚΟΛΟΣΣΟΣ 82-83

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι ο Κολοσσόςπανηγύρισε μία σπουδαία νίκη μέσα στη Δράμα με 83-82 και παρέμεινε στα ψηλά σκαλοπάτια της βαθμολογίας, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Νίκο Λιακόπουλο, o oποίος σημείωσε 15 πόντους. Κορυφαίος των Ροδιτών ήταν ο Μπόικιν με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλή εμφάνιση έκανε και ο Χάτεν με 18 πόντους. Από τονΚΑΟΔ που πάλεψε μέχρι το τέλος ξεχώρισαν οιΧαραλαμπίδης και Αθηναίου με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ επανεμφανίστηκε και ο Σάκης Καρύδας, νωρίτερα από τη λήξη της αναγκαστικής του άδειας...

Το πρώτο τρίλεπτο του αγώνα ανήκε στον Κολοσσό, ο οποίος ανέπτυξε προβάδισμα με 6-1, όμως ο ΚΑΟΔ δεν άργησε να βρει ρυθμό στην επίθεση και την άμυνα. Με αιχμές τους Αθηναίου και Ζάρα, οι γηπεδούχοι ισορρόποησαν τον αγώνα και κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο προπορευόμενοι με 15-13.

Στη δεύτερη περίοδο οι "πράσινοι" συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα μέχρι το 16', όταν και ο Μπόικιν έβαλε μπροστά τον Κολοσσό με 26-25. Μέχρι την ανάπαυλα ωστόσο, η διαφορά δεν άνοιξε για καμία από τις δύο ομάδες και το ημίχρονο βρήκε μπροστά τους Δραμινούς με την ελάχιστη δυνατή διαφορά (36-35).

Το παιχνίδι συνέχισε με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στο προβάδισμα και τονΚολοσσό να ελέγχει απόλυτα τον τομέα των ριμπάουντ, έχοντας ωστόσο περισσότερα λάθη, τα οποία εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι και πέρασαν μπροστά με πέντε πόντους (42-37) ύστερα από καλάθι του Μπάβτσιτς στο 22'.

Η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο για τους γηπεδούχους και έφτασε στους εφτά πόντους (47-40), όμως με 8-0 σερί των Ροδιτών τρία λεπτά πριν το τέλος έφερε ξανά το ματς σε ισορροπία με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 54-54.

Τα τελευταία δέκα λεπτά ήταν συγκλονιστικά, αφού κανείς από τους δύο αντιπάλους δεν πήρε προβάδισμα άνω των τριών πόντων. Ολα κρίθηκαν στα τελευταία δευτερόλεπτα. Με το σκορ στο 81-80 υπέρ των φιλοξενουμένων οΧαραλαμπίδης αστόχησε σε τρίποντο 20'' πριν το τέλος και στην επόμενη φάση οΛιακόπουλος κέρδισε φάουλ και έκανε το 83-80.

Ο Χαραλαμπίδης ήταν αυτός που με 2/2 βολές έκανε το 83-82. 3'' πριν το φινάλε, ενώ πάλι ο Λιακόπουλος κέρδισε φάουλ και πήγε ξανά στις βολές, αστόχησε και στις δύο, παίρνοντας ωστόσο το επιθετικό ριμπάουντ που δεν έδωσε το δικαίωμα στον ΚΑΟΔ για το σουτ της νίκης...