Σάββατο 21 Ιανουαρίου 2012

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α1 ΑΝΔΡΩΝ.

ΠΑΟ - ΚΑΟΔ 101-72

Χωρίς να… πατήσει το γκάζι ο Παναθηναϊκός πήρε εύκολη νίκη κόντρα στον ΚΑΟΔ με 101-72. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς δύο μέρες μετά το "διπλό" στο Μιλάνοκατάφερε να πάρει ακόμα ένα ροζ φύλλο αγώνος, απόντος του Δημήτρη Διαμαντίδη. Ο αρχηγός των "πρασίνων" έμεινε εκτός αποστολής από τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς για προληπτικούς λόγους καθώς είχε ενοχλήσεις στον τετρακέφαλο. Ο Ντέιβιντ Λόγκαν επιβραβεύτηκε για την πολύ καλή του εμφάνιση στην Ιταλία ξεκινώντας στη βασική πεντάδα και με τους 21 πόντους που σημείωσε (πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού) έδειξε πως σιγά - σιγά έχει αρχίσει να αποκτά ρυθμό.

Οι φιλοξενούμενοι ακολουθούσαν κατά πόδας τον Παναθηναϊκό στο σκορ μέχρι 5ο λεπτό, οπότε και προηγήθηκαν για τελευταία φορά στο παιχνίδι (11-12). Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς βελτίωσε την επιθετική της απόδοση και με συνοπτικές διαδικασίες άνοιξε τη διαφορά στο +10 (27-17) με τη λήξη της πρώτης περιόδου. Ο ΚΑΟΔ προσπαθούσε να μειώσει το σκορ, αλλά οι παίκτες του τριφυλλιού δεν έχασαν τον έλεγχο και χωρίς να αγχωθούν πήγαν στα αποδυτήρια διατηρώντας διψήφιες διαφορές (51-39).

Οι παίκτες του Γιώργου Καλαφατάκη δεν μπόρεσαν να συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό στην επανάληψη με αποτέλεσμα ο δείκτης του σκορ να αυξάνεται λεπτό με το λεπτό. Έτσι, έφτασε το +18 (60-42 στο 23'), αλλά οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους σκορ 15-6 στα επόμενα πέντε λεπτά έριξαν μετά από ώρα τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (66-57).

Η κούραση και ο τραυματισμός του Χαντ δεν επέτρεψαν στους Δραμινούς να παραμείνουν κοντά στο σκορ, με το τέταρτο δεκάλεπτο να μετατρέπεται σε τυπική διαδικασία και τη διαφορά να "εκτοξεύεται" στους 30 πόντους.