Κυριακή 8 Ιανουαρίου 2012

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α1 ΑΝΔΡΩΝ.

ΜΑΡΟΥΣΙ - ΚΑΟΔ 74-75

Το τελείωσε!

Ο ΚΑΟΔ έδωσε (εκτός θαύματος) τη χαριστική βολή στο Μαρούσι, επικρατώντας μέσα στον Άγιο Θωμά με 74-75.

O KAOΔ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και πριν συμπληρωθεί το πρώτο πεντάλεπτο πήρε διαφορά 6 πόντων (7-13). Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το ματς και στο 6’ πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά (14-13) με 2/2 βολές του Γκαγκαλούδη, κρατώντας το προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (22-21). Με τον  Έλληνα πλέι μέικερ σε μεγάλη μέρα οι Μαρουσιώτες επέβαλλαν πλήρως το ρυθμό τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και στο 16’ έφτασαν σε διψήφια διαφορά (33-23), ενώ στο 19’ η ψαλίδα άνοιξε στους 12 πόντους (39-27), με το ημίχρονο να κλείνει  40-31 υπέρ του Αμαρουσίου.
Οι φωνές του Καλαφατάκη στα αποδυτήρια λειτούργησαν έστω και με… χρονοκαθυστέρηση. Μέχρι το 26’ οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα και μάλιστα με έξι πόντους (55-49). Με σερί όμως 8-0 οι Δραμινοί πέρασαν 55-57 στο28’, με το δεκάλεπτο να βρίσκει και πάλι το Μαρούσι επικεφαλής με 60-59.. Από εκείνο το σημείο και μετά το ματς έγινε… ροντέο, με τις δυο ομάδες να παλεύουν σώμα με σώμα. Πέντε λεπτά πριν το τέλος, ο Γκαγκαλούδης «μίλησε» και πάλι και το Μαρούσι προηγήθηκε με 5 πόντους (68-63). Ο «Καλάφας» πήρε τάιμ άουτ και οι Δραμινοί επέστρεψαν για την τελική αντεπίθεση. Στο 36’ με τρίποντο του Αθηναίου ο ΚΑΟΔ πλησίασε στον πόντο (70-69), όμως από εκεί και πέρα ακολούθησε ρεσιτάλ άστοχων επιθέσεων εκατέρωθεν. Με 2/2 βολές του Μονρό το σκορ έγινε 73-73 στο 39’. Στα 15’’ ο Γκαγκαλούδης με 1/2 βολές έγραψε το 74-73. Τάιμ άουτ του ΚΑΟΔ. Ο Χαραλαμπίδης παίρνει την επίθεση και βάζει το καλάθι (74-75). Τάιμ άουτ το Μαρούσι. Ο Γκαγκαλούδης χάνει το σουτ, ο Χαριτόπουλος παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ και ο Κόμματος αστοχεί εκ νέου, αποτελώντας το… μοιραίο για την ομάδα του…

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 40-31, 60-59, 74-75
ΜΑΡΟΥΣΙ (Λινάρδος): Σακελλαρίου 11(1), Δεμερτζής 2, Ακεψιμαϊδης, Έλεγκαρ 7, Χαριτόπουλος 2, Γκαγκαλούδης 29(2), Τσόντζος, Κόμματος 23(2), Αγκράβανης.
ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Χαντ 12(2), Καρύδας, Χαραλαμπίδης  9(1), Αθηναιου 3(1), Μισέλ 6, Κιτσούλης 2, Τσέρανιτς 4, Ζάρας 2, Μπάβτσιτς 6, Κακαρούδης 11(1), Μονρό 20(4).