Δευτέρα 13 Δεκεμβρίου 2021

Γ΄ΕΘΝΙΚΗ-ΕΠΕΣΤΡΕΨΕ ΣΤΙΣ ΝΙΚΕΣ Ο ΚΑΟΔ

Κ.Α.Ο.Δ. - Β.Α.Ο : 72 – 44
Επιστροφή στις νίκες για τον Κ.Α.Ο.Δ. με το βλέμμα στην Σταυρούπολη
Την νίκη πέτυχε πριν από λίγο ο Κ.Α.Ο.Δ. με αντίπαλο τον ΒΑΟ με 72-44 και σκαρφάλωσε και πάλι στην 2η θέση, σε ένα παιχνίδι που οι δραμινοί ήταν ανώτεροι και δεν γνώρισαν ιδιαίτερες δυσκολίες, μια εβδομάδα πριν το ντέρμπι με την Σταυρούπολη.
Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Κ.Α.Ο.Δ. μπήκε καλά στο παιχνίδι και νωρίς πήρε σημαντική διαφορά (19-8), με την πρώτη περίοδο να βρίσκει μπροστά την ομάδα του Νίκου Γρηγοριάδη με 24-14.
Στην δεύτερη περίοδο ο Κ.Α.Ο.Δ. επέτρεψε στον αντίπαλο να πλησιάσει για το 24-23, η οποία ήταν και η μοναδική φορά που πλησίασε ο ΒΑΟ στο σκορ. Από εκεί και πέρα οι παίκτες της Δραμινής ομάδας σημείωσαν 18 πόντους ενώ δέχτηκαν μόλις έναν, διαμορφώνοντας το σκορ του πρώτου ημιχρόνου 42-25.
Στην 3η περίοδο ο Κ.Α.Ο.Δ. έπαιξε και πάλι όμορφο μπάσκετ προσφέροντας ταυτόχρονα και θέαμα στους περίπου 200 φίλους της ομάδας, με τη διαφορά να αυξάνεται στους 28 πόντους, 60-32.
Στην 4η και τελευταία περίοδο η οποία είχε τυπικό χαρακτήρα ο Νίκος Γρηγοριάδης έδωσε σε όλους τους παίκτες της ομάδας χρόνο συμμετοχής με το 72-44 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.
Για τον Κ.Α.Ο.Δ. ξεχώρισαν οι: Μούκας με 20, Στυλίδης με 14 Κουμλέλης με 12 και Σιταρίδης 9 πόντους.
Δεκάλεπτα: 24-14, 43-25, 60-32, 72-44

Διαιτητές: Κωνής, Καρυπίδης

ΚΑΟ Δράμας (Γρηγοριάδης, Καρατζάς): Γαϊτάνης 5(1), Σιταρίδης 9(3), Στυλίδης 14(2), Γαϊτανίδης 3, Γρηγοριάδης 2, Μελιάδης, Γεωργιάδης, Κουμλέλης 12, Μπόζης 4, Χαρισμίδης 3(1), Μούκας 20(4), Μπέσσας.

ΒΑΟ (Φρύδας): Ταζόπουλος Κ. 12, Μαγής 9, Ταζόπουλος Γ. 2, Μανωλόπουλος, Παντολέων, Ζαχαρίας 11, Παπαποστόλου 3(1), Πισιώτης 3(1), Εξίογλου, Αμανατίδης 4, Νάκος, Καψάλης.