Δευτέρα 18 Νοεμβρίου 2019

ΕΚΑΣΑΜΑΘ- ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Α΄ ΑΝΔΡΩΝ ΣΤΙΣ 16/11/2019

ΣΑΒΒΑΤΟ 16 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2019

ΟΡΦΕΑΣ- ΚΑΟ ∆ΡΑΜΑΣ 42-67

Ο ΚΑΟΔ μπήκε φουριόζος στο παρκέ τρέχοντας έναν γρήγορο σερί 0-7 αναγκάζοντας τον προπονητή του Ορφέα να καλέσει εσπευσμένα time-out. Οι οδηγίες του έμπειρου coach βοήθησαν τον Ορφέα να εξισορροπήσει την εικόνα της αναμέτρησης. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 15-21.

Πολύ καλό ξεκίνημα στο δεύτερο δεκάλεπτο για τους γηπεδούχους, λάθη στον transition των Δραμινών επέτρεψαν στον Ορφέα να φτάσει σε απόσταση βολής 19-21 και τον τεχνικό του ΚΑΟΔ κ. Γρηγοριάδη να καλεί σε time-out.  Από εκεί και έπειτα ο ΚΑΟΔ ανέβασε τον ρυθμό και σκοράροντας κυρίως από το low-post χάρη στα ψηλά κορμιά που διέθετε. Ακόμα και έτσι ο Ορφέας κατάφερε να παραμείνει στο παιχνίδι κρατώντας προσωρινά την διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο. Ωστόσο τα τελευταία λεπτά ο ΚΑΟΔ κυριάρχησε ολοκληρώνοντας το ημίχρονο με το σκορ στο +15, 24-39.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν πολλά περιθώρια, τρέχοντας ένα σερί 3-12 έσπασαν το ψυχολογικό όριο των είκοσι πόντων απλοποιώντας τα πράγματα όσον αφορά την υπόθεση νίκη. Η συνέχεια βρήκε τους δύο προπονητές να δοκιμάζουν σχήματα και πρόσωπα εν όψει της συνέχειας. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 42-67 με τους Δραμινούς να διευρύνουν το αήττητο σερί τους στο Πρωτάθλημ.

Διαιτητές: Νεδόγλου Α- Νεδόγλου Ζ
Δεκάλεπτα: 15-21, 24-39, 34-56, 42-67
 Ορφέας (Γκαβανόζης): Δούμας, Καραμπατζάκης 5(1),Παπαστεργίου 2,Δροσινός 11,Επαμεινώνδας 2,Δάγκουλας 1,Θεοδωρόπουλος 3(1),Θεοφανίδης, Καλαντίδης 2,Γιοβάνης 3,Κοτόπουλος 2,Λουλούδης 11,....
ΚΑΟΔ (Γρηγοριάδης) :Ροξένος 2,Γρηγορίου, Καρατσομπάνης 10,Γαϊτανίδης Ε. 10, Γαϊτανίδης Β., Μελιάδης 5(1),Κουταλίδης 2,Χαρισμίδης 13,Λαζαρίδης 17(3),Θεοδωρίδης, Αμπελακιώτης 14(2),Σάββογλου

∆ΟΞΑΤΟ- ΗΡΑΚΛΗΣ 85-52
Έπεσε χωρίς αντίσταση η ομάδα του Δοξάτου.

ΑΟ ΚΑΒΑΛΑ- ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ 67-47
 Καλύτερος ο ΑΟ Καβάλα κέρδισε δίκαια και άνετα την Προσοτσάνη.

Δεκαλεπτα:  21-7,  33-14(ημ.),  49-34,   67-47.