Σάββατο 3 Μαΐου 2014

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α΄1 ΑΝΔΡΩΝ.

ΤΡΙΚΑΛΑ - ΚΑΟΔ 103-108.

Άρωμα ΝΒΑ στα Τρίκαλα

Παραδίδοντας μαθήματα επιθετικού μπασκετ ο ΚΑΟΔ επικράτησε με 108-103 κόντρα στα Τρίκαλα σε έναν αγώνα που δεν είχε τίποτα να ζηλέψει από τους αγώνες του ΝΒΑ. Μάλιστα με αυτή την νίκη ο ΚΑΟΔ μπήκε στην εξάδα του πρωταθλήματος. Ο ΚΑΟΔ ξεκίνησε πιο δυναμικά την αναμέτρηση και με δυο βολές του Μπάβτσιτς έκανε το 27-21 ένα λεπτό πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου με δίποντο του Τζόουνς οι Δραμινοί έκαναν το 47-40 πέντε λεπτά πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Μάλιστα η διαφορά πήγε και στο +15 (47-620 στα 15΄΄ πριν το τέλος του ημιχρόνου) για τον ΚΑΟΔ , με δίποντο του Τζόουνς.  Στην επανάληψη τα Τρίκαλα προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά και τα κατάφεραν αφού με δυο βολές του Πορίνι, οι Θεσσαλοί έκαναν το 63-67 στο 24΄. Μάλιστα οι γηπεδούχοι με δίποντο του Έβανς πέρασαν μπροστά στο σκορ με 73-72 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Κάπου εκεί ήρθε και η αποβολή για τον τεχνικό του ΚΑΟΔ Νέναντ Μάρκοβιτς ο οποίος διαμαρτυρήθηκε για ένα φάουλ που δεν δόθηκε από τους διαιτητές στον Έντιν Μπάβτσιτς, με τον βοηθό του Βόσνιου προπονητή Κώστα Μέξα να αναλαμβάνει τα ηνία του συλλόγου. Ο ΚΑΟΔ ωστόσο έκανε την αντεπίθεση του και πέρασε μπροστά στο σκορ με 82-76 με δυο βολές του Μάρκοβιτς ένα λεπτό πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο τα Τρίκαλα προσπάθησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι και με έμμεσο τρίποντο του Γιούινγκ έκαναν το 103-104 45 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του αγώνα. Όμως ο ΚΑΟΔ έδειξε πιο σταθερός και με τον Μπάβτσιτς να πετυχαίνει έμμεσο τρίποντο έκανε το 103-107 κλειδώνοντας τη νίκη για την ομάδα του.

ΤA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-32, 47-62, 79-82, 103-108
ΤΡΙΚΑΛΑ (Φλεβαράκης): Έβανς 35 (1 τριπ. 7 ριμπ), Περούνιτσιτς, Γιούινγκ 26, Γιαννακίδης 6(2), Πέτροβιτς 14 (2), Πορίνι 2, Σαπ, Ματαλόν 13 (1), Φούντας , Πάνος 7, Νικολόπουλος
ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 1, Τζόουνς 17 (1), Στίγκερς 6 (1),Μπράουν  21 (4), Βον 16, Μάρκοβιτς 21 (3), Σπυριδωνίδης , Μπάβτσιτς 20 (2), Ζάρας 6 (2)