Α΄1 PLAY OFFS

1.

ΚΑΟΔ- ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 71-81

Με τρομερό Κάρτερ στα ημιτελικά

Με εντυπωσιακή εμφάνιση από τον Μαρκ Αντόνιο Κάρτερ (27 π., με 7/12 τριπ.) ο Πανιώνιος επικράτησε εκτός έδρας του ΚΑΟΔ με 81-71 και με 2-0 νίκες πήρε πανάξια την πρόκριση στα ημιτελικά των πλέι οφ.
Οι Δραμινοί ήταν αυτοί που κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο διάστημα κατά το οποίο επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους. Τζόουνς και Βον στο ξεκίνημα και στη δεύτερη περίοδο ο Μπράουν έδιναν τις λύσεις στην επίθεση με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει ακόμα και στους 16 πόντους (36-20 στο 15'). Ο "Ιστορικός" είχε πολλά προβλήματα στην άμυνα, ενώ ο ΜακΚόλουμ έκανε κάμποσα λάθη στην οργάνωση του παιχνιδιού και έτσι η δεύτερη περίοδο ολοκληρώθηκε με το ταμπλό να γράφει 45-31. Στη συνέχεια ήρθαν τα πάνω κάτω. Με τον Κάρτερ να σημειώνει τέσσερα τρίποντα στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι με σερί 0-12 μείωσαν σε 49-45 (25'), ενώ στο 29' με καλάθι του Ντούβνιακ πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (55-56). Το νερό είχε μπει στο αυλάκι για τους "κυανέρυθρους" που πάτησαν τέρμα το γκάζι για να προηγηθούν με 68-75 στο 37' με το έβδομο εύστοχο τρίποντο από τον Κάρτερ. Ο ΜακΚόλουμ ανέβηκε στο β' (20π.), ενώ πολύ καλός ήταν και ο Ντούβνιακ. Από τον ΚΑΟΔ πρώτος σκόρερ ο Μπράουν με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 45-31, 57-59, 71-81.
ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 6, Τζόουνς 11 (1), Στίγκερς 5 (1), Μπράουν 18 (2), Βον 13, Μάρκοβιτς 7 (1), Σπυριδωνίδης, Μπάβτσιτς 5 (1), Ζάρας 4, Μπένας 2, Κολοβής.
Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 20 (1), Ντούβνιακ 10 (1), Κάρτερ 27 (7), Μίλμπουρν 9 (1), Αθανασούλας, Μπατής 7 (2), Σκορδίλης 2, Λάνγκφορντ 4, Μισέλ 2, Σίμτσακ, Σαλούστρος.