Τρίτη 6 Μαΐου 2014

Α΄1- Α ΦΑΣΗ PLAY OFFS

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΚΑΟΔ 83-73

panionios-kaod-mccoloum100

Ο Πανιώνιος βελτιώνοντας την άμυνά του στην τέταρτη περίοδο πήρε τη νίκη επί του ΚΑΟΔ με 83-73 για να προηγηθεί έτσι με 1-0. Μετά το αρχικό 0-4 οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 8-0 χάρη στην ευστοχία του Μίλμπορν, ο οποίος πέτυχε όλους τους πόντους με αποτέλεσμα το σκορ να γίνει 8-4 στο 3'. Έκτοτε οι Νεοσμυρνιώτες διατήρησαν τον έλεγχο ανεβάζοντας τη διαφορά αρχικά στους επτά πόντους (19-12 στο 7') και εν συνεχεία στους 10 (38-28 στο 17') έχοντας πολύ καλά ποσοστά έξω από τη γραμμή των τριών πόντων (9/14 στο ημίχρονο). Οι Δραμινοί ωστόσο με τον Μπάβτσιτς να κάνει οτι θέλει στο παρκέ (20 π. στο ημίχρονο) κατάφερε να μείνει κοντά με τη συμπλήρωση της δεύτερης περιόδου. Μάλιστα όταν πήρε μπροστά και ο Μπράουν πλησίασε απειλητικά σε 52-49 στο 26', ενώ το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τη διαφορά να παραμένει στους τρεις πόντους (60-57). Στην τέταρτη περίοδο όμως ο Πανιώνιος μπήκε... αγριεμένος και στηριζόμενος στην άμυνα ξέφυγε με 77-62 στο 37' καθαρίζοντας τον αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 45-39, 60-57, 83-73.
Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 25(1), Ντούβνιακ 10(2), Κάρτερ 7(2), Μίλμπορν 11(2), Αθανασούλας, Μπατής 11(2 τρ., 7 ριμπ.), Σκορδίλης 4, Λάνγκφορντ 9(1), Μίσελ, Σίμτσακ, Σαλούστρος 6(2).
ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης, Τζόουνς 12(1), Στίγκερς, Μπράουν 15, Βον 4, Μάρκοβιτς 10(6 ριμπ.), Σπυριδωνίδης, Μπάβτσιτς 29(3 τρ., 7 ριμπ.), Ζάρας 3