Σάββατο 29 Μαρτίου 2014

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α΄1 ΑΝΔΡΩΝ.

ΚΑΟΔ- ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ 81-83.

Έχοντας σε μεγάλη ημέρα τους Ρος και Ντάνιελ ο Απόλλωνας Πάτρας επικράτησε με 83-81 του ΚΑΟΔ και έκανε ένα ακόμα βήμα για να βρεθεί στα πλέι οφ του πρωταθλήματος.

Oι Πατρινοί ξεκίνησαν πιο δυνατά τον αγώνα, επιβάλλοντας το ρυθμό τους και με δυο βολές του Λένι Ντάνιελ έκαναν το 25-17 στην εκπνοή του πρώτου δεκαλέπτου.  Μάλιστα η διαφορά πήγε στο +10( 19-29 στο 12΄) χάρις σε τρίποντη «βόμβα» του Πέτροβιτς. Στη συνέχεια ωστόσο οι γηπεδούχοι ξύπνησαν και με λει απ του Τζει Κόβαν Μπράουν έκαναν το 37-40 στο 18΄δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Στην επανάληψη οι Αχαιοί ξεκίνησαν όπως ακριβώς και στην αρχή του αγώνα διευρύνοντας το προβάδισμα αυτή τη φορά με 49-59 στο 29΄με λει απ του Ρος. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πήγαν τη διαφορά στο +12(65-77 στο 38΄) με κάρφωμα του Ντάνιελ παίρνοντας μια πολύ σημαντική νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-25, 39-44, 53-59, 81-83
ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 4, Τζόουνς 12 (2), Στίγκερς 2, Μπράουν 19 (2), Βον 25 (17 ριμπ), Μάρκοβιτς 4 (1), Σπυριδωνίδης 3(1), Μπάβτσιτς 1, Ζάρας 9 (1), Μπένας 2
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Ρος 19 (1), Αργυρόπουλος 7 (2), Ντάνιελ 20, Γουίλσον 10 (2), Λιανός 2, Πέτροβιτς 11 (3), Νιφόρας, Ζαφείρης, Μιλουτίνοβιτς 14