Κυριακή 16 Μαρτίου 2014

΄ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α΄1 ΑΝΔΡΩΝ.

ΚΑΟΔ για πεντάδα 90-85 τον ΠΑΟΚ

Ο ΚΑΟΔ έβαλε τις βάσεις για την πέμπτη θέση, αντίθετα ο ΠΑΟΚ μείωσε τις ελπίδες του για την τρίτη. Ο Τζόουνς πέτυχε 10 πόντους στην παράταση και έδωσε την νίκη στους Δραμινούς με 90-85 από τους οποίους κορυφαίος επίσης και ο Μπράουν ενώ από τον "Δικέφαλο του Βορρά" Μαργαρίτης και Πέιν ξεχώρισαν.
Ο ΚΑΟΔ μπήκε όπως ήθελε στο παιχνίδι και αιφνιδίασε τον ΠΑΟΚ όταν προηγήθηκε με 7-2 στο τρίτο λεπτό και με 15-6 στο πέμπτο, έχοντας τον έλεγχο της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι μάλιστα προηγήθηκαν και με 10 πόντους (22-12) στο ένατο λεπτό, πριν ο ΠΑΟΚ απαντήσει με ένα σερί 6-0 (22-18) πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Στην δεύτερη περίοδο το σερί του ΠΑΟΚ συνεχίστηκε και έφτασε στο 10-0 για να ισοφαρίσει σε 22-22 αλλά όπως φάνηκε αυτό ήταν κάτι προσωρινό καθώς ο ΚΑΟΔ χάρη στον Στίγγερς ξέφυγε με 34-28, πριν αντιδράσει ο Μπόγρης ο οποίος δεν είχε αντίπαλο για να μειώσει με προσωπικούς πόντους σε 34-32 στο 17ο λεπτό. Όμως η συνέχεια ανήκε στον ΚΑΟΔ ο οποίος με επιμέρους 8-3 έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με επτά πόντους (42-35). Στο πρώτο δίλεπτο της τρίτης περιόδου η διαφορά έφτασε στους 11 πόντους (48-37), απόσταση που ο ΚΑΟΔ διατήρησε μέχρι το 25ο λεπτό. Κάπου εκεί και με το σκορ στο 53-43, ο ΠΑΟΚ άρχισε την αντεπίθεση του και κατάφερε να μειώσει στους τρεις πόντους στο τέλος του δεκαλέπτου (61-58),επιστρέφοντας στην διεκδίκηση της νίκης. Ο ΚΑΟΔ άντεξε προσωρινά της… επίθεσης του ΠΑΟΚ και μάλιστα προηγήθηκε με 69-62 στο 35ο λεπτό. Αλλά η συνέχεια ανήκε στους φιλοξενούμενους οι οποίοι χάρη στην εξαιρετική τους άμυνα έκαναν ένα σερί 2-12 για να περάσουν μπροστά στο σκορ με 71-74 στο 39ο λεπτό. Η απάντηση του ΚΑΟΔ ήρθε με βολές, μία από τον Ζάρα και δύο από τον Μπάβτσιτς για να ισοφαρίσει σε 74-74, με τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί σε εκείνο το διάστημα να πάρει προβάδισμα για την νίκη ενώ δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί και τα τελευταία 15 δευτερόλεπτα που είχε στην διάθεση του με αποτέλεσμα ο αγώνας να πάει στην παράταση. Εκεί ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 74-78, αλλά ο ΚΑΟΔ αντέδρασε και απάντησε με ένα 6-0 για το 80-78 στο 42ο λεπτό με τον Τζόουνς να έχει πάρει… φωτιά. Ο Αμερικανός πέτυχε 10 πόντους στην παράταση, έκανε το 88-83 και ο ΚΑΟΔ πήρε την νίκη με 90-85. Τα δεκάλεπτα: 22-18, 42-35, 61-58, 74-74 (καν.αγ), 90-85 (α’ παρ.).
ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 6 (1), Τζόουνς 14 (1),Στίγγερς 13 (3),Μπράουν 24 (3), Βον 10, Μάρκοβιτς 4, Μπάβτσιτς 14 (2), Ζάρας 3, Μπένας 2.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 12,Κούπερ 8, Χαραλαμπίδης 10 (1), Τσόχλας 6,Τσαιρέλης 7,Δέδας 12 (2), Μαργαρίτης 15,Καλλές 2, Μπόγρης 10, Κασελάκης 3, Λιάπης