ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α΄1 ΑΝΔΡΩΝ.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ-ΚΑΟΔ 77-71
Άγγιξε την... ανατροπή του αιώνα ο ΚΑΟΔ, 77-71 ο Πανιώνιος

panivnios-kaod-batis2013
Ο ΚΑΟΔ προσπάθησε να κάνει την… ανατροπή του αιώνα, όμως ο Πανιώνιος κράτησε τη νίκη και επιβλήθηκε με… Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με διαφορά 27 πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά πέτυχαν μόλις 5 πόντους στην τέταρτη περίοδο και είδαν τους Δραμινούς να μειώνουν στο τρίποντο, πριν η ψυχραιμία του Μπατή βάλει τις καρδιές των «κυανέρυθρων» στις θέσεις τους.

Μετά το αρχικό 0-4 ο Πανιώνιος απάντησε με σερί 15-0 και πήρε τα ηνία της αναμέτρησης. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 30-20. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν τη δεύτερη περίοδο με 9-0 (39-20) και όταν ο ΚΑΟΔ ροκάνισε τη διαφορά στους 10 (45-35) απάντησαν με 8-0, κλείνοντας τελικά το ημίχρονο στο 55-37. Μετρούσαν 11/18 δίποντα και 7/12 τρίποντα ενώ ο ΜακΚόλουμ είχε φτάσει ήδη τους 17 πόντους.

Ο Πανιώνιος όχι μόνο δεν έριξε στροφές στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά πάτησε κι άλλο γκάζι. Με επιμέρους 13-4 η ομάδα του Σφαιρόπουλου έφτασε στο +27 (68-41). Ο ΚΑΟΔ μάζεψε κάπως τη διαφορά (70-51) πριν το 73-52 του 30’.

Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν τους γηπεδούχους άποντους για ένα πεντάλεπτο και με σερί 0-11 μείωσαν στους 9 πόντους (72-63) και ο Σφαιρόπουλος πήρε και δεύτερο τάιμ άουτ βλέποντας την ομάδα του μπλοκαρισμένη. Ο Μάρκοβιτς με τρίποντο μείωσε στους 6 (74-68) αλλά στην επόμενη επίθεση ο Βον έχασε δύο βολές. Ο Κάρτερ έκανε λάθος και μετά το τάιμ άουτ του Μάρκοβιτς ο Στίγκερς έκανε με τρίποντο το 74-71, όμως ο ΚΑΟΔ δεν είχε άλλο χρόνο για να ολοκληρώσει τη μεγάλη ανατροπή και ο Μπατής με 2/2 βολές ουσιαστικά «τελείωσε» το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 30-20, 55-37, 73-52, 77-71

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: ΜακΚόλουμ 21 (1), Σταμάτης, Κάρτερ 14 (3), Μίλμπουρν 9 (1), Αθανασούλας 2, Μπατής 9 (1), Σκορδίλης 4, Λάνγκφορντ 5 (1), Μίσελ 4, Σίμτσακ 2, Κυρίτσης 7, Σαλούστρος.

ΚΑΟΔ: Σλαφτσάκης 2, Τζόουνς 10 (1), Στίγγερς 10 (1), Μπράουν 4, Βον 7, Μάρκοβιτς 11 (2), Σπυριδωνίδης, Μπάβτσιτς 15 (1), Ζάρας 10 (1τρ., 5ρ., 5ασ.), Μπένας 2