Σάββατο 22 Φεβρουαρίου 2014

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α΄1 ΑΝΔΡΩΝ.

ΚΑΟΔ- ΙΚΑΡΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 96-79

Ο Τζόουνς έκανε την διαφορά

Με αντεπίθεση διαρκείας στο τρίτο 10λεπτο και έχοντας επιθετικό πλουραλισμό ο ΚΑΟΔ επικράτησε εύκολα (96-79) του Ίκαρου Χαλκίδας στο “Δ. Κραχτίδης”.

Ο Λάζεριτς Τζόουνς ήταν ο παίκτης-ορχήστρα για τους Δραμινούς που έδειξαν να αιφνιδιάζονται προς το παρόν μόνο από το την παραγωγικότητα του Γιάννη Γκαγκαλούδη που τους έβαλε πρόβλημα στην άμυνα, αλλά και τους Σάτον, Άσκα. Με έλεγχο του ρυθμού οι παίκτες του Θανάση Γιαπλέ μπόρεσαν να πάρουν το προβάδισμα (18-22 στο 10') πό το πρώτο 10λεπτο και παρά το σκοράρισμα των γηπεδούχων είχαν τον έλεγχο για ένα ημίχρονο (38-39).

Στην επανάληψη με ένα επιμέρους σερί 33-18 στην τρίτη περίοδο και ηγέτη τον Λάζεριτς Τζόουνς ο ΚΑΟΔ ξέφυγε με 71-57 (στο 30') και ουσιαστικά “κλείδωσε” τη νίκη. Ο γκαρντ των Δραμινών βρήκε εν συνεχεία στηρίγματα στους Μπράουν, Βον, Μπάβτσιτς και Ζάρα και διατήρησε μια απόσταση ασφαλείας από τον Ίκαρο που είδε το καλάθι να... μικραίνει στο δεύτερο 20λεπτο γνωρίζοντας τελικά την ήττα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-22, 38-39, 71-57, 96-79.
ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 5 (1/2 τριπ.), Τζόουνς 20 (4/4 τριπ.), Στίγκερς 7 (1/3 τριπ.), Μπράουν 17 (3/6 τριπ., 7 ασίστ), Βον 10, Μάρκοβιτς 7 (1/5 τριπ., 6 ριμπ.), Σπυριδωνίδης 2, Μπάβτσιτς 12 (2/4 τριπ.), Ζάρας 14 (2/5 τριπ.), Μπένας 2, Κολοβής.
ΙΚΑΡΟΣ ΧΑΛΚ. (Γιαπλές): Στρναντ 10 (2/4 τριπ.), Ρόμπερσον 7 (1/5 τριπ.), Γούνταλ 5 (1/1 τριπ.), Άσκα 14 (9 ριμπ.), Μανωλόπουλος, Σάτον 10 (7 ριμπ.), Γκαγκαλούδης 20 (3/7 τριπ.), Ρίτσαρντς 13 (1/6 τριπ.).