ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ

Κυριακή 17 Νοεμβρίου 2013

ΙΚΑΡΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΚΑΟΔ 89-73.

ikaros-kaod-panigiriko2013
Ο Ίκαρος Καλλιθέας «καιγόταν» για τη νίκη απέναντι στον ΚΑΟΔ και όντας πολύ εύστοχος, ειδικά στο δεύτερο μέρος κέρδισε με 89-73 παίρνοντας το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα του για φέτος.

Οι γηπεδούχοι «βομβάρδισαν» το καλάθι των Δραμινών στην τέταρτη περίοδο με συνεχόμενα τρίποντα και πήραν την πολύτιμη νίκη. Κορυφαίος ο Άσκα με 27 πόντους (οι 19 στο πρώτο μέρος), ενώ από τον ανεπαρκή αμυντικά ΚΑΟΔ ο Τζόουνς είχε 19 πόντους.

Ο Ίκαρος ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και προηγήθηκε με 8-2,όμως οι Δραμινοί ισορρόπησαν γρήγορα και πέρασαν με 9-12.Οι γηπεδούχοι ανέκτησαν ξανά τον έλεγχο (20-14) με πρωταγωνιστή τον Άσκα (8π.) και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 20-18.

Ο Άσκα ήταν ασταμάτητος και ο Ίκαρος πήρε ένα προβάδισμα το οποίο διατήρησε ως το τέλος του ημιχρόνου. Η ομάδα του Καλαφατάκη έφτασε στο +10 (38-28) με τον Αμερικανό να έχει πετύχει τους μισούς πόντους της (19!) και έκλεισαν το ημίχρονο στο 39-33.

Ο Μπεκ ξεκίνησε «ζεστός» στο δεύτερο μέρος και με 7 πόντους κράτησε το προβάδισμα της ομάδας του (46-38). Τζόουνς και Μάρκοβιτς κράτησαν τον ΚΑΟΔ (46-44) όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις και από τον Γκαγκαλούδη ο οποίος με 7 σερί πόντους έφτασε την ομάδα του στο +11 (62-51).

Ο ΚΑΟΔ ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο με 5-0 (62-58) αλλά ο Ίκαρος απάντησε με 8-1 και ξέφυγε εκ νέου με 70-59. Με «βροχή» τριπόντων (τρία έβαλε ο Στρναντ) ο Ίκαρος πήρε διαφορά 13 πόντων (79-66) και δεν ανησύχησε ως το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 39-33, 62-53, 89-73.

ΙΚΑΡΟΣ: Στρναντ 14 (4/6τρ.), Γκόβενς 12 (2τρ., 9ασ., 4κλ.), Παπανικολόπουλος 3 (1), Άσκα 27 (6ρ.), Μανωλόπουλος, Σάτον 3 (6ρ., 4ασ.), Γκαγκαλούδης 16 (2τρ.,7ασ.), Τολιόπουλος 1, Μπεκ 13 (1), Περσίδης.

ΚΑΟΔ: Σλαφτσάκης 2, Τσόβιτς 2, Τζόουνς 19 (2), Μπράουν 9 (1), Βον 16 (7ρ., Μάρκοβιτς 16 (2τρ., 13ρ.), Σπυριδωνίδης 1, Μπάβτσιτς 2, Ζάρας 4, Μπένας 2