ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α΄1 ΑΝΔΡΩΝ.

ΚΑΟΔ- ΚΟΛΑΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ 76-79.

Την έκπληξη ο Κολοσσός !

Στεφανίδης εναντίον Τσόβιτς.

Σε έναν αγώνα που το μεγαλύτερο του διάστημα ήταν μπροστά ο ΚΑΟΔ τελικά ο Κολοσσός Ρόδου ήταν αυτός που έφυγε με το διπλό από τη Δράμα αφού επικράτησε της ομάδας του Νέναντ Μάρκοβιτς με 79-76 έχοντας σε μεγάλη ημέρα τον Χριστόφορο Στεφανίδη.

Οι παίκτες του Μιχάλη Κουταλιανού ξεκίνησαν πιο δυνατά τον αγώνα και με δίποντο του Χριστόφορου Στεφανίδη έκαναν το 10-7 πέντε λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Οι Δραμινοί ωστόσο πέρασαν μπροστά στο σκορ αρχικά με τρίποντο του Τζέι Κόβαν Μπράουν στο 7΄ενώ ο Αμερικάνος γκάρντ με μια ελεύθερη βολή ανέβασε τη διαφορά στο +4 (16-12). Ο Κολοσσός Ρόδου ωστόσο βρήκε τις λύσεις και με δυο βολές του Νώντα Παπαντωνίου ισοφάρισε στο σκορ (18-18 ) ένα λεπτό πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο γηπεδούχος ΚΑΟΔ αύξησε τη διαφορά στο +7 (26-19) με 3ποντη «βόμβα» του Θοδωρή Ζάρα στο 11΄. Οι «θαλασσί» με δίποντο του Στεφανίδη έκανα το 26-23 επτά λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ωστόσο ο σύλλογος της Δράμας έχοντας σε μεγάλη ημέρα τον Τζει Κόβαν Μπράουν έφτασαν για πρώτη φορά τη διαφορά στο +10 (37-27) στο 19΄. Στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Μιχάλη Κουταλιανού με εύστοχο σουτ τριών πόντων του Χριστόφορου Στεφανίδη ισοφάρισαν 43-43 στο 25΄. Όμως με μπροστάρη το Θοδωρή Ζάρα ο ΚΑΟΔ έκανε το  50-45 τρία λεπτά πριν το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου. Οι Δραμινοί μπήκαν δυνατά και στην τέταρτη περίοδο και με λει απ του Λάζεριτς Τζόουνς έκαναν το 57-52 στο 31’. Η ομάδα του Κολοσσού όμως με δίποντο του Μπαμπάλε Όσμπι μείωσαν τη διαφορά στο -2(59-57 στο 33΄). Μάλιστα οι Ροδίτες με τρίποντο του Νέστορα Κόμματου έκαναν το 64-62 δείχνοντας ότι δεν το έβαζαν κάτω. Ωστόσο αρχικά  ο Μπράουν με δίποντο πήγε τη διαφορά στο +4 (66-62) και στη συνέχεια ο Βον με κάρφωμα έκανε το 68-62 τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα. Οι παίκτες της Ρόδου με αντεπίθεση διαρκείας μείωσαν σε 68-66 με κάρφωμα του Σμιθ, ενώ στη συνέχεια ο Στεφανίδης «ξαναχτύπησε» με «βόμβα» έξω από τα 6μ75 ρίχνοντας τη διαφορά στο -1 (70-69). Ο Κολόσσος μάλιστα πέρασε μπροστά στο σκορ με ένα ακόμη κάρφωμα του Σμιθ (71-70) ενώ με τρίποντο του Σίμπσον έδωσε αέρα πέντε πόντων στη διαφορά 77-72 δίνοντας μια σπουδαία νίκη για την ομάδα της Ρόδου.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-19, 39-34, 55-50, 79-76
ΚΑΟΔ(Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 3, Τσόβιτς 10, Τζόουνς 2, Μπράουν 20 (4), Βον 6, Μάρκοβιτς 13 (1), Μπάβτσιτς 5, Ζάρας 15 (2), Μπένας 2
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ(Κουταλιανός): Παπαντωνίου 12 (1), Γεωργαλλής, Κόμματος 4 (1), Σμιθ 10, Στεφανίδης 19 (3), Σίμπσον 8(2), Κουκουλάς 4, Τσάμης 10(2), Προύιτ, Όσμπι 12