Κυριακή 10 Νοεμβρίου 2013

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α΄1 ΑΝΔΡΩΝ.

ΚΑΟΔ - ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 76-73.

Ο Μπάβσιτς "μίλησε" στο τέλος!Δυσκολεύτηκε αλλά νίκησε ο ΚΑΟΔ, 76-73 τον Ηλυσιακό

Ο ΚΑΟΔ πήρε το ντέρμπι με τον Ηλυσιακό, με 76-73, χάρη σε καλάθι του Μπάβσιτς, δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ματς!

Ο Ηλυσιακός θα μπορούσε να είχε πάρει για δεύτερη σερί χρονιά το διπλό στη Δράμα, όμως δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα που πήρε στο 38’ (69-71) και οι Δραμινοί πανηγύρισαν έξαλλα τη νίκη τους.

Η ομάδα του Μάρκοβιτς ξεκίνησε καλύτερα και πέρασε 19-12 στο 9’ και 22-16 στο 10’. Οι Ιλισιώτες αντέδρασαν και παρά την… ευαισθησία των διαιτητών στους ψηλούς της Δράμας (Δορκοφίκης και Μποντζ χρεώθηκαν με φάουλ πολύ νωρίς και είχαν από 4 έκαστος στο δεύτερο δεκάλεπτο !!!) οι παίκτες του Λιόγα ισοφάρισαν 27-27 στο 14’, με το ημίχρονο να κλείνει τελικά με τη Δράμα στο +8 (42-34) χάρη στον Τζόουνς. Στην επανάληψη ο Ηλυσιακός επέβαλλε χάρη κυρίως στον Καυκή τον ρυθμό του και στο 26’ ξανάφερε το ματς στα ίσια (52-52) όμως στο 30’ οι γηπεδούχοι ήταν και πάλι μπροστά (60-55). Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο δεν τα παρατούσαν. Με απίστευτο πείσμα οι Ιλισιώτες έφαραν το ματς τούμπα, πέρασαν 69-71 στο 38’ όμως με σερί 5-0 οι Δραμινοί έγραψαν το 74-71. Με καλάθι του Ιωάννου έγινε το 74-73, ο Μπράουν αστόχησε σε λέι απ και με επιθετικό ριμπάουντ του  Μπάβσιτς και καλάθι, ο ΚΑΟΔ πήρε το ματς, αφού Καυκής (σε δίποντο) και Στέφενς (σε τρίποντο) δεν βρήκαν στόχο…

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 42-34, 60-55, 76-73.
ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 2, Κόβιτς 3(1), Τζόουνς 10, Μπράουν 19 (3), Βον 11, Μάρκοβιτς, Σπυριδωνίδης, Μπάβσιτς 16(1), Ζάρας 13(2), Μπένας 2.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Λιόγας): Καυκής 8(1), Αντωνάκης 5(1), Σμιθ 14(3), Χατζής 5(1), Ζούμπος, Δορκοφίκης 3, Στέφενς 16(1), Βαβάτσικος, Ιωάννου 5, Τζουγκαράκης 2, Μποντζ 11, Άντερσον 4.