Κυριακή 8 Σεπτεμβρίου 2013

ΚΑΟΔ

Nίκη ΠΑΟΚ στην Δράμα σε φιλικό
O ΠΑΟΚ στο πρώτο του φιλικό στην Ελλάδα κέρδισε στην Δράμα τον ΚΑΟΔ 48-54 με πολύ καλή αμυντική εμφάνιση στην 4η περίοδο.
 Ο Μαρκόπουλος επέλεξε στο ξεκίνημα Τσόχλα, Βουτσίσεβιτς, Κασελάκη, Μαργαρίτη, Μπόγρη και ο Μάρκοβιτς...
Τσόβιτς, Ζάρα, Χρυσικόπουλο, Βον, Μάρκοβιτς.
 Οι αλλαγές δεν άργησαν, μάλιστα για τον ΠΑΟΚ ο Κόνιαρης χρησιμοποιήθηκε από το πρώτο δεκάλεπτο και ο Δικέφαλος πέρασε 8-10 (7΄), κλείνοντας τη πρώτη περίοδο προηγούμενος 11-17 (Βουτσίσεβιτς 2, Κασελάκης 2, Μπόγρης 4, Τσόχλας 2, Χαραλαμπίδης 3, Τσαϊρέλης 2, Δέδας 2-Ζάρρας 6, Χρυσικόπουλος 2, Μάρκοβιτς 2, Σλαφτσάκης 1). Στην 2η περίοδο οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και στο 17΄το ματς ήταν στα ίσα (19-19) με τον ΠΑΟΚ να έχει κοντό σχήμα (Λιάπης στο 2, Κασελάκης στο 4) και να έχει πετύχει δύο πόντους σε επτά λεπτά.
 Τελικά ο ΚΑΟΔ έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 25-24 με τον Μπένα πρωταγωνιστή (Ζάρρας 8, Μπένας 8, Χρυσικόπουλος 2, Πολκ, Βον 2, Mάρκοβιτς 4, Σλαφτσάκης 1-Βουτσίσεβιτς 2, Κασελάκης 4, Μπόγρης 4, Μαργαρίτης 2, Τσόχλας 3, Τσαϊρέλης 2, Χαραλαμπίδης 3, Δέδας 2, Κώττας 2, Λιάπης, Κόνιαρης).
 Το ντέρμπι συνεχίστηκε στο 2ο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ δεν είχε τρίποντο και μόνο στο 23΄ ο Δέδας ευστόχησε στο δεύτερο της ομάδας του (32-32), ενώ δέχθηκε σερί 11-1 και βρέθηκε στο -11 (43-33 στο 27΄) με Βον, Μάρκοβιτς να οδηγούν τους Δραμινούς. Προς το τέλος της περιόδου ο ΠΑΟΚ συμάζεψε την διαφορά (44-40 στο 30΄) με τον Χαραλαμπίδη και στο 35΄το ματς έγινε πάλι ντέρμπι (46-45). Ο Λιάπης με τρίποντα βοήθησε τον ΠΑΟΚ να περάσει 48-52 (37.30) τρέχοντας επιμέρους σκορ 5-19.
Διαιτητές: Μπήτης, Ξενικάκης
Τα Δεκάλεπτα: 11-17, 25-24, 44-40, 48-54
ΚΑΟΔ: Ζάρρας 13, Μπένας 8, Χρυσικόπουλος 2, Polk, Vaughn 9, Covic 4, Markovic 11, Krupalja, Κολοβής, Σλαφτσάκης 1.
ΠΑΟΚ: Vucicevic 2, Κασελάκης 9, Μπόγρης 4, Μαργαρίτης 8, Τσόχλας 7, Τσαϊρέλης 5, Χαραλαμπίδης 9 (1), Δέδας 5 (1), Κώττας 2, Λιάπης 3 (1), Κόνιαρης