Δευτέρα 30 Σεπτεμβρίου 2013

ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΚΑΟΔ.

ΝΙΚΗΤΗΣ ΤΟΥ ΤΟΥΡΝΟΥΑ Ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ ήταν τελικά ο νικητής του τουρνουά νικώντας στον τελικό τον Πανιώνιο 65-56. Σε καλύτερη μέρα βρέθηκε η ονμάδα της Θεσσαλονίκης και παίζοντας δυνατά και τα 40' του παιχνιδιού έφτασε με σχετική άνεση στην κατάκτηση της νίκης. Στον Πανιώνιο δεν τράβηξαν τα επιθετικά ατού που διαθέτει με αποτέλεςσμα να κυνηγάει τον ΠΑΟΚ σε όλο το παιχνίδι.
Δεκάλεπτα : 20-15 , 35-25 , 50-44 , 65-56
ΠΑΟΚ(Μαρκόπουλος) : Λιάπης,Κούπερ 4,Χαραλαμπίδης 9,Πέϊν 5(1),Τσόχλας 6,Δέδας 7(1),Μαργαρίτης 6,Μπόγρης 12,Κασελάκης 6,Τσαϊρέλης 11(1),Βουτσίτσεβιτς
Πανιώνιος(Σφαιρόπουλος) : Μακ Κόλουμ 16(1),Μισέλ 9,Μοτσενίγος,Ντούβνιακ 6,Αθανασούλας 4,Μπατής 12(1),Σαλούστρος,Μίλμπουρν,Σίμτσακ,Καβαδάς,Σπυρόπουλος,Λάγκφορντ 9(1)

ΚΑΟΔ - ΛΟΥΚΟΙΛ 76-77

Την ήττα γνώρισε και στο δεύτερο παιχνίδι του τουρνουά που διοργανώνει η ομάδα μας αυτή την φορά από την βουλγαρική ΛΟΥΚΟΪΛ.
   Σαφώς βελτιωμένη παρουσιάστηκε η ομάδα μας σε σχέση με το χθεσινό παιχνίδι απέναντι στον Πανιώνιο. Έτσι μπήκε δυνατά από το πρώτο λεπτό με σκοπό μα δείξει πολύ καλύτερη εικόνα.
   Το πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με την λήξη του να βρίσκει τον ΚΑΟΔ μπροστά με ένα καλάθι (23-21).Το δεύτερο δεκάλεπτο με κύριο όπλο την καλή αμυντική λειτουργία αλλά και τις σωστές επιλογές στην επίθεση ο ΚΑΟΔ κατάφερε να αποσπασθεί και να προηγηθεί με την λήξη του με 12π(46-34).
   Ακόμη καλύτερα ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με την διαφορά να φτάνει τους 21π (59-38 στο 24').Από εκείνο το σημείο και μετά η Λουκόϊλ άρχισε να ροκανίζει την διαφορά για να κλείσει το δεκάλεπτο με σκορ 64-58.
   Στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού το παιχνίδι έγινε ντέρμπυ και η Λουκόϊλ εκμεταλευόμενη την αστοχία των παικτών του ΚΑΟΔ στις βολές κατάφερε με τρίποντο του Γουάϊτ 21" πριν το τέλος να περάσει μπροστά με 76-77 που ήταν και το τελικό σκορ του παιχνιδιού μια και στην τελευταία επίθεση ο Τζόουνς ήταν άστοχος στο τρίποντο που επιχείρησε.
Δεκάλεπτα : 23-21 , 46-34 , 64-58 , 76-77
ΚΑΟΔ(Μάρκοβιτς) : Σλαφτσάκης 2, Τσόβιτς 7(1) , Τζόουνς 6 , Πολκ 10(2) , Βον 3 , Μάρκοβιτς 8(2) , Σπυριδωνίδης 4, Μπάβτσιτς 6 , Ζάρας 16(2) , Μπένας 4 , Χρυσικόπουλος 10(1) , Κολοβής
ΛΟΥΚΟΪΛ(Κόστιτς) : Γουάϊτ 7(1),Βεργίνης 7(1),Τάκερ 9,Μίνκοφ 5(1),Αμπράμοφ 7,Μαρτσίνκοβιτς 4,Γκεοργκίεφ 9(1),Ατσάρα 16,Κάλιτς 1