ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α΄1 ΑΝΔΡΩΝ.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ-ΚΑΟΔ 82-76
Κολοσσός - ΚΑΟΔ 82-76

Ανατροπή και νίκη!
Ο Κολοσσός βρήκε τον ρυθμό του στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε τη νίκη επί του ΚΑΟΔ με 82-76 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής. Η ομάδα της Δράμας είχε στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου τα ηνία στο σκορ, όμως στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι με τον Χάτεν να... πρωταγωνιστεί ανέτρεψαν το σκηνικό και πήραν το προβάδισμα.
Οι παίκτες του ΚΑΟΔ μπήκαν δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο και προηγήθηκαν με 11-4, όμως ο Κολοσσός έμεινε κοντά στο σκορ και το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται μόλις με τρεις πόντους (17-14).
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΚΑΟΔ πήρε διαφορά δέκα πόντων (28-18), όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν με τον Χάτεννα βρίσκει στόχο από κάθε σημείο που προσπάθησε και να κλείσει το ημίχρονο με έναν πόντο διαφορά (37-36).
Η... ανατροπή που άρχισε στο πρώτο ημίχρονο συνεχίστηκε και στο δεύτερο με τον Γεωργαλλή να ευστοχεί σε τρίποντο και να δίνει προβάδισμα στον Κολοσσό με 41-37. Από εκείνη τη στιγμή και μετά, οι Ροδίτες κράτησαν το σκορ στα χέρια τους και παρά τις προσπάθειες του ΚΑΟΔ στα τελευταία δευτερόλεπτα, διατήρησαν το προβάδισμα, πήραν τη νίκη και έκλεισαν το αρνητικό σερί των πέντε ηττών που μετρούσαν στα τελευταία ματς.
Τα δεκάλεπτα: 14-17, 36-37, 60-52, 82-76.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Γκέκος): Γεωργαλλής 3 (1), Κουμπούρας 8 (2), Χάτεν 22 (2), Καλαϊτζής 6 (2), Βουγιούκας, Καλαμπόκης 23 (1), Ντέντι 9, Λάνγκφορντ 9, Τσαλδάρης 2.
ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Νόουλς 8 (1), Καλαϊτζίδης 2, Ακεψιμαΐδης 5, Μπορόβνιακ 4, Μισέλ 13, Κακαρούδης 13 (2), Ντέιλ 6 (1), Ζάρας 7 (1), Ιωάννου 7 (1), Πάλμερ 10, Μπάβτσιτς 1