Σάββατο 4 Φεβρουαρίου 2012

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α1 ΑΝΔΡΩΝ.

ΑΡΗΣ-ΚΑΟΔ 77-70

Αρχηγού παρόντος (77-70) ο Άρης τον ΚΑΟΔ

Ο Χρήστος Ταπούτος «ξύπνησε» στο τέταρτο δεκάλεπτο, πέτυχε τους 10 από τους 23 πόντους του Άρη σε εκείνο το σημείο και έτσι οι «κίτρινοι» επικράτησαν του ΚΑΟΔ με σκορ 77-70.  Οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή παρότι δεν ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι βρήκαν ρυθμό μέσα από την άμυνα και στο τέταρτο δεκάλεπτο κλείδωσαν τη νίκη έχοντας ως πρώτους σκόρερ τους Μαυραειδή και Ταπούτο με 12 πόντους.
Με τον ΚΑΟΔ να εκμεταλλεύεται την κακή περιφερειακή άμυνα του Άρη και να δημιουργεί καταστάσεις από το λόου ποστ ξεκίνησε το ματς με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται στο 4΄ με 2-9. Το συγκρότημα του Γιώργου Καλαφατάκη με όπλο την καλή άμυνα περιόρισε τον Άρη στους 2 πόντους έπειτα από επτά λεπτά αγώνα και καλάθι του Μίσελ ανέβασαν την διαφορά στους 13(2-15). Με την είσοδο των Μαυραειδή, Κερούς οι «κίτρινοι» ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να μειώσουν στους επτά πόντους(12-19) με την λήξη του δεκαλέπτου.
Με τρίποντο του ομογενή γκαρντ ο Άρης ισοφάρισε σε 19-19 στο 14΄ ολοκληρώνοντας με αυτό τον τρόπο ένα σερί 17-4. Σε εκείνο το σημείο όμως οι «πράσινοι» ανέβασαν την απόδοσή τους με αποτέλεσμα να ανεβάσουν και πάλι την διαφορά στο +8(22-30) στο 16΄. Με πέντε συνεχόμενους πόντους του Βεργίνη οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή μείωσαν σε 29-30(18΄) ενώ με βολές του Τσαϊρέλη πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ(31-30). Η αγωνιστική άνοδος του Άρη σε συνδυασμό με την τεχνική ποινή που δέχτηκε ο Γιώργος Καλαφατάκης έφεραν τους «κίτρινους» στο +7(37-30) σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο.
Με ένα σερί 8-1 για τον ΚΑΟΔ ξεκίνησε το δεύτερο εικοσάλεπτο με αποτέλεσμα το συγκρότημα του Γιώργου Καλαφατάκη να ισοφαρίσει σε 38-38 στο 22΄. Ο Χανιώτης τεχνικός βρήκε λύσεις μέσα από την ζώνη 2-3 που χρησιμοποίησε με τον Άρη όμως να απαντάει με τρίποντο του Βεργίνη και να παίρνει ξανά τα ηνία(45-44) στο 25΄. Το παιχνίδι ισορρόπησε στην συνέχεια με τους «κίτρινους» όμως να έχουν το προβάδισμα. Ο ΚΑΟΔ με δύο βολές του Μίσελ στο τέλος ισοφάρισε σε 54-54 αποτέλεσμα με το οποίο ολοκληρώθηκαν τα ¾ του αγώνα.
Στην τέταρτη περίοδο ο Βαγγέλης Αλεξανδρής γύρισε την άμυνα του σε ζώνη 2-3 και σε συνδυασμό με την αγωνιστική άνοδο του Χρήστου Ταπούτου η διαφορά ανέβηκε στο +7(67-60) στο 36΄. Ο αρχηγός του Άρη σημείωσε τους 8 από τους 15 πόντους της ομάδας του στο τέταρτο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να προηγηθούν με 69-60. Ο ΚΑΟΔ ωστόσο απάντησε και με σερί 6-0 μείωσε εκ νέου σε 69-66. Με Κερούς και Μπόγρη να σημειώνουν καθοριστικούς πόντους ο Άρης ξέφυγε ξανά στους +8(77-69) με το τελικό σκορ 77-70 να διαμορφώνεται έπειτα από μία βολή του Μπάβσιτς
Τα δεκάλεπτα:12-19,37-30,54-54, 77-70.
ΑΡΗΣ(Αλεξανδρής): Μαυραειδής 12(1), Κερούς 11(1), Ταπούτος 12(1), Τσαϊρέλης 4, Ντέϊβις 11, Κρούσιτς 3, Μποχωρίδης, Μπόγρης 8, Μάλντροου 6, Βεργίνης 10, Δήμας, Βεζένκοφ.

ΚΑΟΔ(Καλαφατάκης): Χαντ 10(1), Καρύδας 1, Χαραλαμπίδης 4, Αθηναίου 13(3), Ιωακειμίδης, Μίσελ 11, Κιτσούλης, Τσέρανιτς, Ζάρας 6, Μπάβσιτς 7, Κακαρούδης 12(2), Μπένας 6.