Τετάρτη 15 Φεβρουαρίου 2012

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α1 ΑΝΔΡΩΝ.

ΚΑΟΔ - ΙΚΑΡΟΣ 84-80

Ο Χαραλαμπίδης κέρδισε τον Μπεκ!

Ύστερα από ένα δραματικό παιχνίδι ο ΚΑΟΔ μετά τον Πανιώνιο κέρδισε και τον Ίκαρο στη Δράμα με 84-80 και μπορεί να αισιοδοξεί για μια θέση στην πρώτη οχτάδα του πρωταθλήματος! Ο Χαραλαμπίδης ήταν ηγέτης των Δραμινών με 26 πόντους και ακολούθησαν στο σκοράρισμα Χαντ (13π.) και Ζάρας (12π.). Για τους Καλλιθεάτες φοβερός ήταν ο Μπεκ με 34 πόντους και 7/11 τρίποντα!
Στο φιλμ της αναμέτρησης, μετά τα αναγνωριστικά πρώτα λεπτά ο ΚΑΟΔ κατάφερε να κλείσει την α’ περίοδο μπροστά (18-13) χάρη σ’ ένα 5-0 στο τέλος. Οι Δραμινοί έδειχναν να πατούν καλύτερα στο παρκέ και για πρώτη φορά ξέφυγαν με 22-13 στο 12’. Εκεί, τον Ίκαρο κράτησε μέσα στο παιχνίδι ο Μπεκ με εύστοχα σουτ απ’ την περιφέρεια, αλλά παρ’ όλα αυτά δεν έχασε τον έλεγχο ο ΚΑΟΔ. Οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να ισοφαρίσουν (29-29), για να ολοκληρωθεί το α’ ημίχρονο στο 36-33.
Οι παίκτες του Καλαφατάκη μπήκαν δυνατά στην επανάληψη με μπροστάρη τον Χαραλαμπίδη, αλλά ο Ίκαρος προέβαλε σθεναρή αντίσταση και ακολουθούσε από κοντά στο σκορ (46-45 στο 25’ με τρίποντο του Τσιάρα). Σ’ αυτό το σημείο ο ΚΑΟΔ βρήκε λύσεις απ’ τους Ζάρα και Μισέλ και κατόρθωσε να ξεφύγει πάλι (59-51, 64-54).
Ο συγκλονιστικός Μπεκ έπαιζε σχεδόν μόνος του τους Δραμινούς και ο Ίκαρος πλησίασε εκ νέου (66-63 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου). Με τον πολύ καλό Σκορδίλη η ομάδα της Καλλιθέας έφερε το ματς στο καλάθι (68-66), για να κρατηθεί σε θέση ισχύος ο ΚΑΟΔ με κάρφωμα του Μισέλ και τρίποντο του Κακαρούδη (73-66 στο 36’). Ο Μπεκ ωστόσο το …βιολί του, και με νέο τρίποντο έκανε το 75-74 στο 38’. Με γκολ-φάουλ μάλιστα του Μπάξτερ, ο Ίκαρος προσπέρασε με 77-76, δίνοντας δραματικό τόνο στην αναμέτρηση!
Ο Χαραλαμπίδης με δυο βολές έγραψε το 78-77 και με τον Μπεκ να μην βρίσκει στόχο αυτή τη φορά, ο ΚΑΟΔ ξέφυγε με τρεις (80-77) με βολές του Χαντ στα 45’’. Στη συνέχεια ο Μπέινς είχε ½ βολές (80-78) και ο Χαραλαμπίδης με λέι απ έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στην ομάδα του (82-78 στα 30’’). Με τους Δραμινούς να στέλνουν στη γραμμή τον Μπεκ, έγινε το 82-80 στα 15’’, αλλά με τον ίδιο τρόπο ο Χαραλαμπίδης ψύχραιμος έκανε το 84-80 και σφράγισε τη νίκη του ΚΑΟΔ!
Τα δεκάλεπτα: 18-13, 36-33, 64-56, 84-80.
ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Χαντ 13, Καρύδας 3 (8ρ.), Χαραλαμπίδης 26 (6/11δ., 0/3τρ., 14/15β.), Αθηναίου 6 (3ασ.), Ιωακειμίδης, Μισέλ 9, Κιτσούλης 2, Τσέρανιτς 6 (6ρ.), Ζάρας 12, Μπάβτσιτς, Κακαρούδης 7, Μπένας.
ΙΚΑΡΟΣ (Σκουρτόπουλος): Σκορδίλης 15 (6ρ.), Μπάξτερ 8, Κουμπούρας, Καράμπουλας, Πολυτάρχου, Τσιάρας 6, Βασίλιεβιτς 4, Μπέινς 5, Μπεκ 34 (5ασ.), Λιούμπισιτς 8.