ΣΑΒΒΑΤΟ 02 ∆ΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2017

ΑΟ ΣΕΡΡΩΝ -ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΡΑΜΑΣ 102-44

Φωτογραφία του χρήστη Α.Ο.ΣΕΡΡΩΝ.

Βαριά ήττα για τον νεανικό Απόλλωνα Δράμας.
Τον Απόλλων Δράμας φιλοξένησε το μεσημέρι του Σάββατου στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας ο Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. Οι «πράσινοι» μετέτρεψαν τον αγώνα σε παράσταση για ένα ρόλο συντρίβοντας τους αντιπάλους τους με διαφορά 58 πόντων, πετυχαίνοντας παράλληλα την έκτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα.

Το «τριφύλλι» έθεσε τα θεμέλια για τη τελική επικράτηση από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο του παιχνιδιού. Οι αθλητές του Γιάννη Μπουτάκογλου πίεσαν ασφυκτικά τους Δραμινούς, έβγαλαν αιφνιδιασμούς και προηγήθηκαν με 12-0 στο 4'. Ο Μποζουτσίδης ήταν ορεξάτος στο παρκέ, με τον Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. να κυριαρχεί ολοκληρωτικά στο γήπεδο και τη περίοδο να λήγει 33-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέλαβε δράση για το «τριφύλλι» ο Γιαβρόπουλος. Οι «πράσινοι» δεν απειλήθηκαν από τον Απόλλωνα (44-22 στο 15') και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 51-25.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ασημάκης ήταν ασταμάτητος στην επίθεση. Ο Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. έχοντας εξαιρετική κυκλοφορία μπάλας και ευστοχία από μέση και μακρινή απόσταση ανέβασε τη διαφορά σε δυσθεώρητα ύψη (80-36).
Στη τέταρτη περίοδο οι Σερραίοι παρά το γεγονός ότι είχαν «κλειδώσει» τη νίκη δεν χαλάρωσαν στο παρκέ ξεπερνώντας και τους 100 πόντους.

Διαιτητές: Δημάδης - Νέδογλου Ζ.

Δεκάλεπτα: 33-13, 51-25 (ημ.), 80-36, 102-44
Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. (Μπουτάκογλου): Σταμπουλής 10 (1), Λαδιάς 9 (3), Μποζουτσίδης 17 (3), Τερζής 9, Κούτσας 9, Ασημάκης 21 (1), Μητρούδης 4, Γιαβρόπουλος 15, Χορτομάρης 8 (2), Τζουμαϊλής, Κυριακόπουλος.

Απόλλων Δράμας (Θεοδωρίδης): Μαρκετάκης 5 (1), Βασιλείου 6, Θεοδωρίδης 2, Κολοβής 4, Καρατσομπάνης 19, Πορφυριάδης 8 (2), Κουγιμτζής, Μπάλλας, Τικταπανίδης.

ΑΝ∆ΡΩΝ ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ- ∆ΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ 112-41
Πολύ ανώτερος ο Πανσεραικός κέρδισε άνετα.

ΚΥΡΙΑΚΗ 03 ∆ΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2017

ΚΑΟ ∆ΡΑΜΑΣΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ 59-49

Δύσκολη επικράτηση επί ενός αξιόμαχου αντιπάλου για τους  πράσινους!!!

Μια ακόμη νίκη ….την δυσκολότερη μέχρι στιγμής….πρόσθεσε στο ενεργητικό της , η ομάδα του ΚΑΟΔ αφού επικράτησε με σκορ 59-49 επί του Α.Ο. Προσοτσάνης για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ΕΚΑΣΑΜΑΘ .
Οι ‘’πράσινοι´´ έχοντας εξ αρχής να αντιμετωπίσουν αρκετά προβλήματα τραυματισμών (νοκ-αουτ Αμπελακιώτης και Εξουζίδης …..Τοσουνίδης και Τούπας πήραν λίγο χρόνο συμμετοχής) είχαν απέναντι τους μια αρκετά αξιόμαχη ομάδα η οποία φέτος εκπλήσσει ευχάριστα με την πορεία της.
Οι παίκτες του Νίκου Γρηγοριάδη προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 9-2 ωστόσο γρήγορα οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσα (11-11) …..με τους πράσινους όμως να κλείνουν την πρώτη περίοδο με σκορ 17-11 .
Στην δεύτερη περίοδο η δραμινή ομάδα με τον Μανιώτη να δίνει λύσεις απο την περιφέρεια (συνολικά είχε 6/8 τρίποντα στο ματς) έκλεισε προηγούμενη το ημίχρονο στο +8 (29-21) και με τους φιλοξενούμενους να παραμένουν κοντά στο σκορ χάρη κυρίως στην μαχητικότητα που έβγαλαν ….
Στο τρίτο δεκάλεπτο η Προσοτσάνη προσπάθησε και έβαλε …’’δύσκολα’’ στον ΚΑΟΔ μειώνοντας στους έξι πόντους ωστόσο έχασε με πέντε φάουλ τον Πατένταλη …..
Στην τελευταία περίοδο ο ΚΑΟΔ χάρη κυρίως σε Μανιώτη και Μποβασιανό (πέτυχαν τους 14 απο τους 21 πόντους του τελευταίου δεκαλέπτου) ‘’κλείδωσαν’’ την διαφορά και οδήγησαν μαζί με τα άλλα παιδιά σε ακόμη ένα ‘’ροζ φύλλο’’ αγώνα….
Στα αξιοσημείωτα της βραδιάς η πολυπληθέστατη παρουσία των φιλάθλων της Προσοτσάνης που έδωσαν τον δικό τους παλμό ενώ σε κάποιο σημείο ευχήθηκαν στον ΚΑΟΔ να ξαναβρεθεί στην Α’Εθνική κατηγορία…
Τα δεκάλεπτα : 17-11 , 29-21 (ημ.) , 38-32 , 59-49
ΚΑΟΔ ( Γρηγοριάδης) : Τούπας 3 , Μανιώτης 20 (6/8 τρ.) , Ταχυρίδης 3 , Γιάγκου 11 ( 1) , Γιεδίκης 2 , Καμμάς ,Μποβασιανός 18 , Τσάμπρας 2.

Α.Ο. ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ ( Πολυμενίδης) : Ρέντος 5 , Αποστολίδης 19 (1) , Τσιακίρης 2 , Μαυρομμάτης , Πατένταλης 2 , Γελκοβάνης , Σταυριανίδης 8 , Ζάμπας 6 , Κονδής , Μαυρουδής 5.