Σάββατο 7 Φεβρουαρίου 2015

ΚΑΟΔ-ΝΙΚΗ ΜΕ ΚΑΛΗ ΑΠΟΔΟΣΗ

ΚΑΟΔ-ΡΕΘΥΜΝΟ 91-76.

Ο ΚΑΟΔ \
Πολύτιμη νίκη για βαθολογικούς, αλλά και ψυχολογικούς λόγους πήρε ο ΚΑΟΔ στην έδρα του με αντίπαλο το Ρέθυμνοι. Οι Δραμινοί έφτασαν δίκαια στο θριαμβευτικό 91-76 παίρνοντας βαθιά ανάσα στη μάχη της παραμονής της κατηγορίας, ενώ οι Κρητικοί δε μπορεί παρά να έφυγαν προβληματισμένοι αφού συνέχισαν το σερί ηττών τους και τις απογοητευτικές εμφανίσεις τους.
Το Ρέθυμνο με πρωταγωνιστή τον Σάφτεναρ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και είχε ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου δεκλαέπτου. Αυτό όμως έληξε με τον ΚΑΟΔ να προηγείται με 18-16, αφού σταδιακά οι γηπεδούχοι άρχισαν να παίρνουν λύσεις από πολλούς παίκτες, ενώ το Ρέθυμνο δεν είχε πλουραλισμό.
Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ένας διαρκής μονόλογος των Δραμινών. Οι Λόου και Τρότερ άρχισαν να σκοράρουν κατά βούληση, η άμυνα έγινε πολύ πιεστική απορρυθμίζοντας πλήρως το Ρέθυμνο κι έτσι ο ΚΑΟΔ αρχικά με σερί 11-2 προηγήθηκε με 32-20 στο 14' και στη συνέχεια έφτασε μέχρι το 44-28 στο 18'30''. Η λήξη του ημιχρόνου τους βρήκε να προηγούνται με 48-33.
Ο ΚΑΟΔ είχε βάλει το νερό στο αυλάκι και δεν είχε τη διάθεση να αγχωθεί στη συνέχεια του αγώνα. Με τους Ατκινς και Οντομ να παίρνουν τη σκυτάλη στο σκοράρισμα στην τρίτη περίοδο, με την άμυνα να παραμένει όσο δυναμική έπρεπε ώστε το Ρέθυμνο να έχει χάσει την επαφή του με το καλάθι, οι Δραμινοί έφτασαν τη διαφορά στους 20 πόντους, 63-43 στο 26' και την κράτησαν εκεί μέχρι το τέλος της περιόδου, που τους βρήκε να προηγούνται με 72-52.
Με τον Λόου να "βομβαρδίζει" εξελίχθηκε και η τελευταία περίοδος, αλλά και με το Ρέθυμνο να έχει παρατήσει το παιχνίδι και να μη δείχνει την παραμικρή διάθεση διάθεση. Ετσι, στο 35' ο ΚΑΟΔ βρέθηκε να προηγείται με 81-56 και φυσικά το παιχνίδι είχε ήδη κριθεί και ο Κώστας Μέξας με τους παίκτες του είχαν εξασφαλίσει τους δύο βαθμούς.
ΚΑΟΔ (Μέξας): Σλαφτσάκης 5, Τρότερ 14(2), Ατκινς 10(1), Οντομ 8, Σπυριδωνίδης, Μισέλ 8, Ζάρας 11(1), Λόου 22(2), Τσαλδάρης 5(1), Παπαμακάριος 8(1)
ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Σίμσον 11(1), Σχίζας 5(1), Κουμπούρας 2, Σλαφτσάκης 16(2), Κάουνσιλ 15(1), Αλεν 7, Καλαμπόκης 9, Φαγιέ 6(2), Σίνης 3(1), Χείλαρης 2, Κράβιτς