Σάββατο 24 Ιανουαρίου 2015

ΗΤΤΑ ΜΕ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΟΔ.

ΤΡΙΚΑΛΑ - ΚΑΟΔ 80-76  trikala-kaod1

Δύσκολη νίκη κόντρα στον ΚΑΟΔ πέτυχαν τα Τρίκαλα με 80-76

Τα Τρίκαλα έκαναν πολύ καλό ξεκίνημα και προηγήθηκαν 7-2 στο πρώτο τρίλεπτο του αγώνα με δίποντο του Ίνγκραμ. Στα επόμενα λεπτά τα Τρίκαλα συνέχισαν στο σερί, ανεβάζοντας τη διαφορά στο 11-2. Ο ΚΑΟΔ κατάφερε να μειώσε με καλάθια από τους Σλαφτσάκη και Ζάρα σε 13-9, ενώ πλησίασε σε 14-13 με τον Τρότερ. Στη συνέχεια, η ομάδα των Τρικάλων αντέδρασε και με νέο επιμέρους σκορ 8-0 έδωσε διαφορά εννέα πόντων 22-13, με το δεκάλεπτο να τελειώνει με τα Τρίκαλα να είναι μπροστά με 24-17.

Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου η διαφορά παρέμενε στους οχτώ με εννέα πόντους υπέρ των Τρικάλων, όμως οι Δραμινοί με τον Λο μείωσαν σε 28-24. Τα Τρίκαλα είχαν και πάλι την απάντηση και αρχικά πήγαν στο +7 με τον Τρέισι 34-27 και στη συνέχεια ο Χάρις πραγματοποίησε το 36-27 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε, με τον Όντομ να μειώνει με κάρφωμα αρχικά σε 36-31 και στη συνέχεια ο Τρότερ κατέβασε και άλλο τη διαφορά σε 36-33. Τα Τρίκαλα απάντησαν εκ νέου με σερί 5-0 κάνοντας το 41-33, όμως ο ΚΑΟΔ με δύο συνεχόμενα σουτ του Παπαμακάριου και του Τρότερ έξω από τα 6,75 ισοφάρησε σε 41-41. Μάλιστα η ομάδας της Δράμας πήρε και το προβάδισμα με 44-47 με δίποντο από τον Ζάρα,ενώ ο Τσαλδάρης έδωσε προβάδισμα έξι πόντων 46-52. Το προβάδισμα των φιλοξενούμενων δε κράτησε πολύ, καθώς ο Ίνγκραμ μείωσε αρχικά σε 50-52 και στην επόμενη φάση ο Κάντζι πέτυχε καλάθι κέρδισε και το φάουλ βάζοντας ξανά μπροστά και πάλι την ομάδα των Τρικάλων με 53-52 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στη τελευταία περίοδο, τα Τρίκαλα μπήκαν με σκοπό να καθαρίσουν το παιχνίδι και με σερί 8-2, έφτασαν στο +7 61-54 με σουτ δύο πόντων του Χάρις. Ο ΚΑΟΔ μείωσε και πάλι με τον Εξαιρετικό Τρότερ σε 65-62, όμως ο Κάντζι ανέβασε και πάλι τη διαφορά στο +9 71-62. Στα τελευταία δευτερόλεπτα το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με τον ΚΑΟΔ να πλησιάζει στους δύο 78-76, όμως ο Ίνγκραμ με δύο εύστοχες βολές έκανε το τελικό (80-76)
Τα δεκάλεπτα: 24-17, 36-29, 55-52, 80-76
 Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Χάρις 19, Τσούπκοβιτς 14 (10ρ.), Ίνγκραμ 15, Τρέισι 7, Κάντζι 20, Πάνος 2, Χουχούμης 3, Μιλουτίνοβιτς, Σπανός, , Νικολόπουλος

ΚΑΟΔ (Μέξας): Τρότερ 20, Όντομ 2, Άτκινς 2, Μισέλ 1, Ζάρας 15, Σλαφτσάκης 8, Γεωργάκης, Λο 12, Τσαλδάρης 9, Παπαμακάριος