Σάββατο 10 Ιανουαρίου 2015

Α΄1-ΚΑΟΔ- ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ 68-72

Σκοτ-σέζικο ντους και «διπλό» για τον Κολοσσό (68-72) τον ΚΑΟΔ

Το ματς στη Δράμα ανάμεσα στον ΚΑΟΔ και τον Κολοσσό αποδείχτηκε ένα ματς για γερά νεύρα, με τον Κολοσσό να φεύγει με το ροζ φύλλο ύστερα από ένα συγκλονιστικό φινάλε με σκορ 72-68.
Το ματς ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να κάνουν ό, τι θέλουν στο παρκέ και να σκοράρουν ακατάπαυστα από κάθε απόσταση. Σκορ ημιχρόνου 29-50 και 11/12 τρίποντα για τον Κολοσσό με τον Σκοτ να έχει 5/5 και 15 πόντους.
Σαν να μην έφτανε αυτό οι «θαλασσί» ξεκίνησαν με 6-0 σερί και το σκορ έγινε 29-56 με την ομάδα του Λυκογιάννη να φτάνει στο +27. Κάπου εκεί ο Κολοσσός «κοιμήθηκε», ο ΚΑΟΔ «ξύπνησε», έσφιξε την άμυνά του και με επιμέρους 39-12(!!!) έφερε το ματς στα ίσια 68-68 με τρίποντο του Ζάρα ένα λεπτό πριν το φινάλε.
Ο Τσάμης σκόραρε 24'' πριν το τέλος για το 68-70. Ο Μέξας πήρε timeout, ο Άτκινς πήρε την επίθεση, έπαιξε ένας με έναν (isolation) με τον Τσάμη, έχασε το layup, ο Στεφανίδης πήρε το ριμπάουντ και το φάουλ και έγραψε με 2/2 ελέυθερες βολές το τελικό 68-72.
Ο Σκοτ με 17π και 10 ριμπάουντ ήταν ο MVP του αγώνα και του Κολοσσού, με τον Άγγελο Τσάμη να έχει 14 και να είναι άξιος συμπαστάτης του Αμερικανού. Από τους ηττημένους ο Ζάρας με 22 πόντους ήταν εκπληκτικός.
Τα δεκάλεπτα: 13-23, 29-50, 51-63, 68-72
ΚΑΟΔ (Μέξας): Σλαφτσάκης 4(1), Τρότερ 3(1), Γεωργάκης 2, Άτκινς 5, Όντομ 7(1), Μισέλ 4, Ζάρας 22(5), Λο 7, Παπαμακάριος 10(2), Τσαλδάρης 4
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Τολιόπουλος 3(1), Γούοτερς 7(1), Μανωλόπουλος 14(3), Σμιθ 1, Στεφανίδης 6, Λίντεν 8(2), Σκοτ 17(5),  Τσάμης(1), Χάγκινς 2.