Α΄1 -ΚΑΟΔ- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 64-82.

ΚΑΟΔ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 64-82
                           kaod-olympiakos1
Άνετο πέρασμα του Ολυμπιακού από τη Δράμα.
Ο Ολυμπιακός δε δυσκολεύτηκε να περάσει από τη Δράμα με 64-82 και να προσθέσει άλλη μία νίκη στο ενεργητικό του, στο πρωτάθλημα της Α1. Ο ΚΑΟΔ πάλεψε όσο μπορούσε, αλλά παραδόθηκε στην ανωτερότητα της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Ο Ολυμπιακός έδειξε τις διαθέσεις του από το ξεκίνημα. Με καλή άμυνα και αποτελεσματικότητα στην επίθεση (8π. ο Πέτγουεϊ), έκλεισε το δεκάλεπτο στο 11-23. Τίποτα δεν άλλαξε στη δεύτερη περίοδο. Αγραβάνης, Λαφαγιέτ και Μάντζαρης σκόραραν και το ημίχρονο έληξε 25-38.

Οι «ερυθρόλευκοι» έριξαν στροφές στο τρίτο δεκάλεπτο και η άμυνα του ΚΑΟΔ βελτιώθηκε, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να μειώσουν σε 39-56 στο 26’, με τους Σλαφτσάκη, Ζάρα και Όντουμ να σκοράρουν. Οι γηπεδούχοι μείωσαν ως τους 14 πόντους (44-58), πριν το 45-62 του 30’.

Ο Μάντζαρης ήταν «ζεστός» και ο Ολυμπιακός ανέβασε ξανά τη διαφορά στα επίπεδα των +20 πόντων (53-76) και έφτασε άνετα στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 11-23, 25-48, 45-62, 64-82.

ΚΑΟΔ: Σλαφτσάκης 13, Τρότερ 2, Τζόνσον, Γεωργάκης 2, Άτκινς 6 (1),Όντομ 14 (2), Σπυριδωνίδης, Μισέλ 12, Ζάρας 10, Λο 4, Χρυσικόπουλος 1, Κολοβής.

Ολυμπιακός: Πέτγουεϊ 11 (3), Χάντερ 6 (12 ριμπ.), Ντάνστον 9, Σπανούλης 8 (2), Ντάρντεν, Σλούκας 8 (1), Λαφαγιέτ 8, Χριστοδούλου, Αγραβάνης 12 (2), Μάντζαρης 17 (4), Καββαδάς 3.