Παρασκευή 25 Απριλίου 2014

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α΄1 ΑΝΔΡΩΝ.

ΚΑΟΔ-ΕΛΕΥΣΙΝΑ 81-68

Στα πλέι οφ (81-68) ο ΚΑΟΔ!

Την συμμετοχή του για πρώτη φορά στην ιστορία του στα πλέι οφ της Α1 εξασφάλισε ο ΚΑΟΔ με την άνετη νίκη (81-68) επί του Πανελευσινιακού στο «Δ. Κραχτίδης».

Οι Δραμινοί από τα πρώτα λεπτά μπήκαν σε θέση οδηγού (23-12 στο 10’) και δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης της κυριαρχίας τους στον αντίπαλο τους που «καίγονταν» για τη νίκη στην «μάχη» που δίνει για να μείνει στην κατηγορία.

Με επιθετικό πλουραλισμό (τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων) και άμυνα που δεν άφηνε περιθώριο αντίδρασης στον φιλοξενούμενο ο ΚΑΟΔ πάτησε γκάζι και προηγήθηκε με 38-21 (στο 18’). Την ίδια ώρα ο Μελισσαράτος στο «ζωγραφιστό» και οι Κάιλς, Τζόουνς έδιναν την «μάχη» τους, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να μπορέσει ο Πανελευσινιακός να επιστρέψει.

Η διαφορά διατηρήθηκε σε διψήφια επίπεδα (54-44 στο 30’) και στην επανάληψη, αφού οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν στηρίγματα. Μάλιστα, στην τελευταία περίοδο οι Δραμινοί ανέβασαν την διαφορά στο +15 (68-53 στο 35’) «κλειδώνξοντας» τη νίκη, που φέρνει την ομάδα της Δράμας στα πλέι οφ για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-12, 39-28, 54-44, 81-68.
ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης, Τζόουνς 20 (1/3 τριπ., 4 ριμπ., 5 ασίστ), Στίγγερς 2, Μπράουν 11 (2/4 τριπ., 4 ριμπ.), Βον 4, Μάρκοβιτς 16 (2/6 τριπ., 10 ριμπ.), Μπάβτσιτς 7 (2/5 τριπ., 6 ριμπ.), Ζάρας 15 (3/8 τριπ.), Μπένας 4, Κολοβής 2.
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Σκαραφίγκας): Νίκου 2, Παπαμακάριος 3 (1/2 τριπ.), Αράπης 2, Κάιλς 19 (10 ριμπ.), Τζόουνς 13 (5 ριμπ.), Φίσερ 5 (1/4 τριπ.), Μελισσαράτος 14 (7 ριμπ.), Τέρνερ 6 (4 ριμπ.), Ούζας 2, Μάντζαρης Α. 2, Αβραμίδης