Σάββατο 26 Οκτωβρίου 2013

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α΄1 ΑΝΔΡΩΝ.

ΚΑΟΔ- ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 76-63.

Σούπερ ΚΑΟΔ υπέταξε τον Πανιώνιο

Στηριζόμενος στην εξαιρετική του άμυνα κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο ο ΚΑΟΔ κατάφερε να επιβληθεί εντός έδρας του Πανιωνίου με 76-63 και δείχνει πως βρίσκει για τα καλά ρυθμό. Οι Δραμινοί έφτασαν τις δύο νίκες στις πρώτες τρεις αγωνιστικές και σίγουρα "πατάνε" πολύ καλύτερα έχοντας αφήσει για τα καλά πίσω τους την ήττα στην πρεμιέρα από τον Άρη. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν σε πολύ κακή μέρα και μοιραία ηττήθηκαν, αφού στην επανάληψη ήταν πολύ άστοχοι και έκαναν εύκολα το λάθος.

Ο ΚΑΟΔ προηγήθηκε 24-14 στο 13', όμως οι Νεοσμυρνιώτες αντέδρασαν και με τους Μίλμπορν και Ντούβνιακ να δίνουν λύσεις έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι 30-35. Τα πάντα άλλαξαν στη συνέχεια. Με μπροστάρηδες τους Τζόουνς, Τσόβιτς και Μάρκοβιτς οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν πλήρως στην τρίτη περίοδο όπου με επιμέρους σκορ 24-11 ξέφυγαν με 54-46. Επιδεικνύοντας ψυχραιμία και ωριμότητα στο τέταετο δεκάλεπτο κράτησαν σχετικά εύκολα το προβάδισμα κατακτώντας το ροζ φύλλο.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 30-35, 54-46, 76-63
ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς):Τσόβιτς 11 (3), Τζόουνς 20 (2), Πολκ 8, Βόν, Μάρκοβιτς 18 (2), Σπυριδονίδης, Μπάβτσιτς 11, Ζάρας 3, Μπένας, Χρυσικόπουλος 5 (1).
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 17 (1), Ντούβνιακ 11 (3), Κάρτερ 2, Μίλμπουρν 14 (2), Αθανασούλας 2, Μπατής 6 (1), Λάνγκφορντ 5, Μισέλ, Σίμτσακ 6