Κυριακή 20 Οκτωβρίου 2013

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α΄1 ΑΝΔΡΩΝ.

Σίφουνας» στο β' μέρος ο ΚΑΟΔ 84-95.
ikaros-kaod-panigiriko
Χάρη σε ένα εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο, ο ΚΑΟΔ πήρε μεγάλη νίκη στην Αθήνα επί της Νέας Κηφισιάς, με 84-95 και πανηγύρισε το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα του για τη νέα σεζόν.

Οι Δραμινοί ήταν φωτιά και λάβρα» στο δεύτερο μέρος, όπου σημείωσαν συνολικά 55 πόντους! Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά και προηγήθηκαν με 29-18, με τον Κρόκερ να φτάνει τους 14 πόντους! Το ημίχρονο έληξε 47-40, αλλά το δεύτερο μισό ήταν υπόθεση του ΚΑΟΔ.

Η αντεπίθεση ξεκίνησε στην τρίτη περίοδο και οι φιλοξενούμενοι πέρασαν με 59-62. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Νέναντ Μάρκοβιτς... δεν έχανε τίποτα. Ο Αμερικανός Πολκ έβαλε 3 τρίποντα και με σερί 0-12 ο ΚΑΟΔ πέρασε 65-79. Το μόνο που κατάφερε η Νέα Κηφισιά ήταν να μειώσει σε 70-79. Ο Πολκ συνέχισε να σκοράρει έξω από τα 6.75 και ο ΚΑΟΔ πήρε μεγάλη νίκη.

Μεγάλη εμφάνιση, κυρίως στα πρώτα τρία δεκάλεπτα, έκανε και ο Λίνος Χρυσικόπουλος, όπως και ο Λάζεριτς Τζόουνς. Από τους γηπεδούχους, για ένα ματς που πήγε κοντά στους 100 πόντους, ο Κρόκερ ήταν απελπιστικά μόνος.

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 47-40, 59-62, 84-95.

ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ: Βασίλιεβιτς 9 (2), Λιακόπουλος 9 (1), Διαμαντόπουλος, Κρόκερ 30 (3), Κομποδιέτας, Μενουδάκος, Σιούτης 3 (1), Ψαθάς 2, Γκάρετ 12, Γουντς 9, Τσαλδάρης 2, Μπάρλος 8.

ΚΑΟΔ: Σλαφτσάκης 6 (1), Τσόβιτς 2, Τζόουνςε 15 (1τρ., 5ρ., 4ασ.), Πολκ 22 (6/7τρ.), Βον 6, Μάρκοβιτς 8, Σπυριδωνίδης 4 (1), Μπάβτσιτς 3, Ζάρας 8, Μπένας 4, Χρυσικόπουλος 17 (2τρ., 6ρ.)