Σάββατο 23 Μαρτίου 2013

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α΄1 ΑΝΔΡΩΝ

ΕΚ ΚΑΒΑΛΑΣ- ΚΑΟΔ 60- 71

Ο Μίσελ κατάπιε (71-60) την Καβάλα!

Με τον Γκάι Μίσελ να κυριαρχεί στις δυο ρακέτες ο ΚΑΟΔ πέρασε νικηφόρα (71-60) από την έδρα της Καβάλας φτάνοντας τις επτά νίκες και απομακρύνθηκε από την επικίνδυνη ζώνη!

Αντίθετα, οι γηπεδούχοι σ' έναν αγώνα-φωτιά, όπου η νίκη ήταν μονόδρομος δεν μπόρεσαν να μείνουν μέσα στο παιχνίδι και να το κερδίσουν, καθώς το άγχος και η πίεση βάρυνε τα χέρια των παικτών του Άγγελου Κορωνιού.

Ουσιαστικά, οι γηπεδούχοι άντεξαν ένα ημίχρονο (32-34), καθώς στην επανάληψη οι Δραμινοί με τον Μίσελ να κυριαρχεί στην ρακέτα και τον Πάλμερ να σκοράρει από την περιφέρεια έβαλαν δύσκολα στους γηπεδούχους που προσπαθούσαν με σουτ από την περιφέρεια με τον Νεμάνια Μίτροβιτς και τον Ουίλιαμ Κόλεμαν από το “ζωγραφιστό” να μείνουν μέσα στο παιχνίδι αλλά δεν τα κατάφεραν.

Και πως θα μπορούσαν άλλωστε όταν έχασαν την μάχη των ριμπάουντ (36 έναντι 44 του ΚΑΟΔ) και είχαν απελπιστικά ποσοστά ευστοχίας. Συγκεκριμένα, σούταραν στις βολές με 67% (14/21), 37% στα δίποντα (14/38) και 22% στα τρίποντα (6/27) που ήταν πολύ “φτωχά” για να μπορέσουν να τους κρατήσουν όρθιους. Γι' αυτό και με αντεπίθεση διαρκείας οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 49-68 στο 35' δίνοντας τέλος στην οποία προσπάθεια των γηπεδούχων να επιστρέψουν.

Το γήπεδο “πάγωσε” και ο Κορωνιός όσο κι αν προσπάθησε δεν κατάφερε να βάλει ξανά την Καβάλα στο παιχνίδι. Άλλωστε, η Καβάλα “πληρώνει” και τον Ιγκόρ Μιλόσεβιτς ο οποίος αγωνίστηκε στα πρώτα παιχνίδια, αλλά στην συνέχεια και για περισσότερο από ένα μήνα είναι εκτός και θα μείνει ως το τέλος της χρονιάς, λόγω τραυματισμού (κοιλιακοί-προσαγωγοί).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-19, 32-34, 45-52, 60-71.
ΚΑΒΑΛΑ (Κορωνιός): Πάνος 2, Άρμπετ 9 (1/5 τριπ.), Καλαμπάκας, Στυλιανού, Στεφανίδης 7 (1/2 τριπ.), Βελισσαρίου, Μίτροβιτς 14 (4/8 τριπ.), Ταϊρού 5, Κρστέφσκι 2, Κόλεμαν 15 (6 ριμπ.), Ατσάρα 6 (5 ριμπ.).
ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης, Νόουλς 6 (2/5 τριπ.), Ακεψιμαϊδης 5, Μπένας 2, Μίσελ 16 (15 ριμπ.), Μπάβτσιτς 10, Κακαρούδης 11 (2/4 τριπ., 4 ριμπ., 4 ασίστ), Ζάρας 3 (1/2 τριπ.), Ιωάννου, Πάλμερ16 (7 ριμπ.), Ρόου 2.