Τρίτη 18 Σεπτεμβρίου 2012

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ ΑΝΔΡΩΝ

KAOΔ - Ικαρος 96-73
Εντυπωσιακός ήταν ο ΚΑΟΔ απέναντι στον Ικαρο Καλλιθέας, καθώς επικράτησε με 96-73, παίρνοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος. Η ομάδα της Δράμας έδειξε από την αρχή του παιχνιδιού τις προθέσεις της έχοντας συνεχώς το προβάδισμα στο σκορ, αποκτώντας μάλιστα διψήφια διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο.
Με αιχμές τους Νόουλς και Κακαρούδη, που τελείωσαν το ματς μετρώντας από 19 πόντους, οι Δραμινοί διατηρούσαν συνεχώς μία σταθερή διαφορά, η οποία στο τέλος του δευτέρου ημιχρόνου έφτασε τους 16 πόντους (50-34) με τον Ικαρο να μην μπορεί να σταματήσει τα επιθετικά ατού των "πρασίνων".
Οι παίκτες των γηπεδούχων διατηρούσαν σταθερά ψηλά τον ρυθμό του αγώνα, μετατρέποντας σε μονόλογο το δεύτερο ημίχρονο. Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε μπροστά τον ΚΑΟΔ με 76-49, ενώ στην τελετταία περίοδο, η διαφορά πέρασε τους 20 πόντους και σταθεροποιήθηκε εκεί μέχρι το τέλος της αναμέτρησης (96-73).
Τα δεκάλεπτα: 24-13, 50-34, 76-49, 96-73.
ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Νόουλς 19, Καλαϊτζιδης 3, Ακεψιμαϊδης 3, Μισέλ 13, Ιωαννου 8, Κάρτερ 8, Κακαρούδης 19, Ντέιλ 11, Ζάρας 2, Πάλμερ 8, Σλαφτσάκης, Μπένας.
IΚΑΡΟΣ (Πρίφτης): Γκίμπσον 10 , Λαρεντζάκης 7,  Βρκιτς 7 (1), Φαγιέ 12 (1), Ουάιατ 20, Aγαδάκος 8, Στρνάντ 6 (2), Στέβοβιτς 3 (1), Οικονομόπουλος,  Μήτσιαλος.