Σελίδες

ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ

Κυριακή 23 Απριλίου 2023

ΚΑΟΔ: ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΒΗΜΑ ΓΙΑ ΤΗ Β΄ΕΘΝΙΚΗ ΕΓΙΝΕ ΣΗΜΕΡΑ

ΚΑΟΔ-ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ 81-55Μπορεί να είναι εικόνα 2 άτομα και άτομα που παίζουν μπάσκετ

Προβάδιμα τίτλου και ανόδου για τον ΚΑΟΔ! Ο ΚΑΟΔ ήταν εν τέλει η ομάδα που πανηγύρισε την πρώτη νίκη στη σειρά των τελικών ανόδου από τον 6ο όμιλο της Γ Εθνικής λυγίζοντας με 81-55 τον ΓΑΣ Κομοτηνής -ένα αποτέλεσμα που σπάει την ισοπαλία της κανονικής διάρκειας και τον φέρνει μπροστά στο σκορ της σειράς με 2-1 στις νίκες.

Με κύριο όπλο την αμυντική του υπόσταση, ο ΚΑΟΔ ήταν αυτός που από τις απαρχές κιόλας της αναμέτρησης είχε καταφέρει αφενός να επιτρέψει μόλις 10 πόντους στην 1η περίοδο και 15 στην 2η περίοδο και αφετέρου να ξεφύγει στον πίνακα του σκορ από νωρίς. Έτσι, ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο, ο οργανισμός της Δράμας ξέφυγε ακόμα και με 39-25 μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου.

Με την Κομοτηνή μάλιστα να συνεχίζει να τα… σπάει και στη συνέχεια από κάθε μήκος και πλάτος του παρκέ και να κολλάει στους μόλις 8 πόντους στην 3η περίοδο, ο ΚΑΟΔ δεν θα αργούσε να φτάσει σε ένα πολύ σημαντικό φύλλο αγώνα που τον φέρνει μια ανάσα από τον προβιβασμό στη Β Εθνική.

Διαιτητές: Αγραφιώτης Ι.-Κωνσταντινέλλης

Δεκάλεπτα: 18-10, 39-25, 53-30, 81-55

ΚΑΟΔ (Γρηγοριάδης): Σιταρίδης 2, Στυλίδης 19(2), Γαϊτανίδης 3(1), Γρηγοριάδης 10(2), Γρούδος 12 (1), Μπέσσας 7(1), Κουμλέλης 12 (1), Παπαπασχάλης 2, Ραντοσάβλιεβιτς 9, Καβαργύρης 5(1), Βοϊβατόπουλος, Στεφανίδης.

ΓΑΣ Κομοτηνή (Φωτεινακης): Χωματάς, Μπίλιος 11(1), Περρής 22 (4), Ζώτος,Μάντιτς 5, Αρχιμανδρίτης 2, Κουτσοβασίλης 6(2), Ναλμπάντης, Παπανδρεόπουλος 9(1), Χριστοφορίδης, Χαλίλ, Αβδάλας