Κυριακή 19 Φεβρουαρίου 2023

Γ΄ΕΘΝΙΚΗ: ΝΙΚΗ ΚΑΙ ΠΡΩΤΗ ΘΕΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΟΔ

-

ΚΑΟΔ-ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ 79-73

Στο καλύτερο  παιχνίδι μέχρι τώρα, για την φετινή περίοδο στο Κρακτίδη, ο ΚΑΟΔ σε ένα κατάμεστο γήπεδο κέρδισε την ισάξια ομάδα του ΓΑΣ Κομοτηνής στην παράταση με 79-73 .

Με αυτή τη νίκη ο ΚΑΟΔ 4 αγωνιστικές  πριν το τέλος της κανονικής περιόδου εξασφαλίζει την 1η θέση της βαθμολογίας και στα play off θα παίξει με πλεονέκτημα έδρας.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το πρώτο λεπτό με τις δύο ομάδες να μπαίνουν δυνατά στο παιχνίδι και να διεκδικούν τη νίκη με το ίδιο ζήλο και πάθος και το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει ισόπαλες με 22-22 τις δύο ομάδες.

Κάπως έτσι κύλησε και το 2ο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να δίνουν προσοχή στην άμυνα και το ημίχρονο να τελειώνει με 37-37. Το 3ο δεκάλεπτο βρήκε την Κομοτηνή με δύο πόντους μπροστά 50-52, ενώ 70-70 έληξε ο κανονικός αγώνας. Η παράταση βρήκε νικήτρια τη δραμινή ομάδα, όπου με τη στήριξη του κόσμου πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη.

Διαιτητές: Δέλλας-Αγραφιώτης Β.

Δεκάλεπτα: 22-22, 37-37, 50-52, 70-70(κ.α.), 79-73

ΚΑΟΔ (Γρηγοριάδης): Μαρκόπουλος 14(1), Σιταρίδης 6(2), Στυλίδης 6, Γρηγοριάδης 2, Γρούδος 29(3), Μπέσσας 2, Κουμλέλης 13(1), Βοϊβατοπουλος 1, Ραντοσάβλιεβιτς 6

Κομοτηνή (Φωτεινάκης): Μπίλιος 3(1), Ζώτος, Χωματάς, Περρής 17(2), Αρχιμανδρίτης 13, Ναλμπάντης 9(1), Παπανδρεόπουλος 9, Χριστοφορίδης 3(1), Χαλίλ, Μάντιτς 19(2)

Αρίων Ξάνθης-ΚΑΟ Χαλκιδικής 51-64

Ρούπελ Σιδηροκάστρου-Ασπίδα Ξάνθης  79-76 (παρ.)

11. Αρίων Ξάνθης 16 (0-16)

* Γαλάτιστα, Ρούπελ, Ασπίδα Ξάνθης και Ελπίδα Αμπελοκήπων και έχουν έναν αγώνα περισσότερο.